Myndighederne advarer mod globale online-netværk, hvor børn og unge kan blive manipuleret og presset til selvskade, vold og andre grænseoverskridende handlinger.
I serien Skyggesider undersøger Avisen.dk miljøerne og grupperne i The Com.
Dette er artikel 7. Du finder resten af serien og hjælpemuligheder i linket herunder.
Nihilistisk voldelig ekstremisme, NVE, kan umiddelbart ligne et fænomen, der ligger langt væk fra lille Danmark, og miljøerne omkring 764 har da også indtil nu især fået opmærksomhed gennem sager i USA og andre lande, hvor børn og unge er blevet manipuleret, afpresset og presset til vold, overgreb eller selvskade og selvmord
Men Danmark står ikke udenfor.
Europol vil ikke gå ind i de enkelte og konkrete sager men bekræfter, at Europol har samarbejdet med dansk politi om sager. Det samme billede tegner Valdemar Balle, der er Open-Source Intelligence Specialist og stifter af Darksight Analytics, og som følger miljøerne tæt.
Europol har samlet indsatsen mod dele af miljøet i Project COMPASS. Projektet retter sig mod det bredere netværk The Com, hvor Europol blandt andet beskriver 764 som en særlig voldelig del af miljøet, der rekrutterer og groomer unge og bruger kompromitterende materiale til afpresning.
PET har NVE med i trusselsbilledet
Også Politiets Efterretningstjeneste, PET, følger udviklingen.
I Center for Terroranalyses vurdering af terrortruslen mod Danmark fra 2026 omtales nihilistisk voldelig ekstremisme direkte. Her beskrives voldsfascinerede onlinekulturer, hvor NVE kan overlappe med blandt andet fascination af skoleangreb og incelmiljøer. Ifølge vurderingen kan voldsfascination, mistrivsel og individuelle frustrationer spille en større rolle end en fast ideologi. Det kan samtidig gøre truslen uensartet og vanskeligere at forudsige.
SletDet Rådgivningen: 29 27 01 01
BørneTelefonen: 116 111
Hotline mod radikalisering: 41 74 90 90
Akut fare: Ring 112. Ikke akut politi: 114.
- Vi kan ikke gå nærmere ind i konkrete miljøer eller netværk og deres eventuelle forbindelse til enkeltpersoner. PET har en målrettet indsats mod ekstremisme - herunder onlineekstremisme. Den omfatter både løbende operative tiltag mod grupper og enkeltpersoner, men også fjernelse af ekstremistisk materiale fra nettet og en forebyggende indsats i samarbejde med andre myndigheder og civilsamfundsorganisationer, oplyser PET til Avisen.dk.
Mulige sager med forbindelse
I begyndelsen af august i år blev NVE-begrebet pludselig koblet til en meget konkret dansk sag. Østjyllands Politi anholdt i samarbejde med PET og Københavns Politi tre drenge på 15 og 16 år. De blev sigtet for forsøg på terrorisme og ifølge sigtelsen mistænkt for at have planlagt at såre og dræbe flere personer på Hadsten Skole.
Alle tre nægter sig skyldige og blev varetægtsfængslet i surrogat på grund af deres unge alder. DR har efterfølgende beskrevet en mulig forbindelse mellem sagen og NVE-miljøerne, mens politiet indtil videre ikke har bekræftet oplysningerne.
En anden sag fra Østjylland har også ifølge DR fået en mulig forbindelse til miljøet. Natten til den 26. maj rykkede Østjyllands Politi ud til en bygning på Nørre Allé i Aarhus. Der var hældt benzin ud flere steder, og politiet efterforskede hændelsen som forsøg på forsætlig brandstiftelse på bygningen, der blandt andet huser en moské. Kort efter fandt politiet frem til en mindreårig dreng, som blev mistænkt for at stå bag. Han var under den kriminelle lavalder og blev derfor ikke sigtet. Heller ikke her har politiet bekræftet en forbindelse til NVE-miljøet.
Et miljø uden landegrænser
De danske sager skal ses i sammenhæng med et fænomen, der grundlæggende er internationalt. Kontakten foregår på nettet, og deltagere, ofre og gerningspersoner behøver ikke befinde sig i samme land.
Hvor stort problemet er i Danmark, og hvor mange danske børn og unge der allerede er berørt, ved offentligheden endnu ikke.
Red Barnet oplyser via psykolog Mia Lind Winther til Avisen.dk, at man har hjulpet ofre videre efter afpresninger i 764-miljøerne eller miljøer, der ligner disse. Det er sket via SletDet-rådgivningen. Valdemar Balle har også fundet danske aktører i 764-miljøerne.
- Truslen er reel, også overfor danske børn og unge. Mange frygter, at aktørerne går offline og begår kriminelle handlinger i den fysiske verden, som vi har set i nogle tilfælde i udlandet, men min vurdering lige nu er, at risikoen online er større for danske børn og unge. Online kan disse miljøer komme til at ødelægge rigtig mange børn og unges liv, hvis vi ikke handler nu - og det er også danske børn og unge, siger han.
----------------------------
Find alle artiklerne i serien Skyggesider her