Den 59-årige radikale lokalpolitiker Erik Aagaard er i dag, torsdag, fundet druknet i Lammefjorden i Nordvestsjælland.
Søværnets Operative Kommando og Falck havde allerede opgivet at finde politikeren, der mandag morgen forsvandt i forbindelse med en fisketur.
Det blev derfor pårørende, der klokken 10.21 fandt Erik Aagaards lig drivende rundt i Lammefjorden.
Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
Familie og venner har i de seneste dage foretaget en privat eftersøgning til dels fra land og dels fra både, sideløbende med den eftersøgning som politi og beredsskab har gennemført i området.
Erik Aagaard er genkendt med 100 procents sikkerhed af pårørende, og hele familien er underrettet om fundet af Erik Aagaard.
Man regner med, at han er hoppet i vandet for at tage sig en svømmetur ved siden af sin jolle under fisketuren i mandags. Et vidne bemærkede fra land, at Erik Aagaard kom væk fra jollen og dernæst forsvandt. Han har muligvis fået et ildebefindende.