Administration 

Lars Løkke er i tænkeboks om nyt parti

Nyheder
portræt af Lars Løkke Rasmussen
Lars Løkke Rasmussen (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix/arkiv)

I ny bog siger tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, at han snart vil træffe valg om politisk fremtid.

Den tidligere statsminister og formand for Venstre Lars Løkke Rasmussen overvejer at starte et nyt politisk parti.

Det siger han til flere medier.

Mandag udkommer Lars Løkke Rasmussens bog, "Om de fleste og det meste".

Her fortæller han, at han endnu er uafklaret om sin fremtid i politik. Men han afviser ikke et comeback, og han siger, at han er tæt på at tage en beslutning.

I et interview med Jyllands-Posten i forbindelse med bogudgivelsen afviser Lars Løkke Rasmussen, at det kan ske i regi af Venstre eller i et andet eksisterende parti.

Til gengæld vil han ikke afvise, at det kan ske i regi af et helt nyt parti.

Uenigheder med Venstres linje står i øjeblikket tydeligt i spørgsmålet om, hvorvidt De Radikale kunne være et potentielt støtteparti til en V-regering.

Ovenpå valgnederlaget i 2019 vurderede Lars Løkke Rasmussen, der på det tidspunkt stadig var formand for Venstre, at en blå regering kun kunne komme igen ved at samarbejde med Radikale Venstre.

Og Lars Løkke var endda i kontakt med De Radikales politiske leder, Morten Østergaard efter folketingsvalget.

I sin nye bog slår han igen fast, at det i hans øjne ikke giver mening alene at orientere sig mod de borgerlige partier i forsøget på at indtage statsministerkontoret igen.

Men det er stik imod den linje, som Venstres nuværende formand, Jakob Ellemann-Jensen, fremhævede på partiets sommergruppemøde tidligere i august.

V-formanden lagde her afstand til De Radikale og afviste enhver tanke om et regeringssamarbejde.

Lars Løkke Rasmussen lægger over for Politiken ikke skjul på, at Jakob Ellemann-Jensens analyse adskiller sig fundamentalt fra hans egen.

- Der er en konflikt, den kan jeg ikke få til at gå væk, siger han til avisen.

Venstre vil ikke svare på spørgsmål om Lars Løkkes udtalelser. Partiets politiske ordfører, Sophie Løhde, skriver i en sms:

- Det er velkendt, at Lars (Løkke Rasmussen, red.) gerne ville lave en regering hen over midten. Det blev ikke til noget. Og Venstre har i dag en ny formand, som fra start har sat en klar borgerlig-liberal retning, som der er bred opbakning til i Venstre.

- Uanset parti er det altid svært at give slip som statsminister og formand, og jeg tror, man skal se Lars' udtalelser i den sammenhæng. Men det ændrer ikke på Venstres politik, skriver hun til flere medier.

Udvalgte citater fra Løkkes bog

I bogen "Om de fleste og det meste" fortæller den tidligere formand for Venstre og forhenværende statsminister Lars Løkke Rasmussen om et langt liv i politik og de dramatiske dage, hvor formandskabet gled ham af hænde.

Her er udvalgte citater fra bogen:

* Om kupforsøget i Odense i 2014 og historier om overforbrug før det:

- Først GGGI-skandalen i efteråret 2013. Og så hele miseren om partiets ekvipering af mig. Tilfældige tidsmæssige sammenfald? Det kan man gøre sig sine tanker om, men omvendt går der som bekendt ikke røg af en brand uden ild. Vist var der noget at komme efter.

- Var der nogen, der pustede til gløderne? Også det kan man gøre sig sine tanker om, men det gider jeg ikke ødelægge mit humør med. For selvfølgelig var der det.

- Jeg var "dead man walking". Men hvorfor døde jeg så ikke? Hvorfor blev jeg ikke væltet som formand og erstattet af Kristian Jensen?

- Svaret er lige så kedeligt, som det er sandt: Fordi der ikke var flertal for det!

- Jeg ville aldrig havde taget en afstemning, hvis nogen havde insisteret på det. Det havde med matematiske præcision blotlagt en splittelse, der havde været ødelæggende for partiets fremtid.

* Om situationen efter valget i 2019 og det efterfølgende formandsopgør:

- Får vi et dårligt valg, træder jeg tilbage på valgaftenen.

- Der er lagt planer. Det er ikke noget, jeg tror, men noget jeg ved. Og ret beset er det jo hverken overraskende eller unaturligt.

- Derfor (fremgang for Venstre, red.) havde jeg ikke lyst til at udløse, hvad der havde været øjeblikkets automatik i arvefølgerækken.

- Derfor skuffede jeg dem i den næste generation, der allerede havde fordelt sølvtøjet. Derfor forpassede jeg muligheden for at trække mig elegant tilbage til stående applaus. Men nogen elegantier, det har jeg aldrig været.

- Det er formentlig mit livs største ledelsesmæssige svigt, at jeg får sendt den nyvalgte Folketingsgruppe på sommerferie uden at få gruppen konstitueret. Det efterlod et ledelsesmæssigt tomrum, og det tillader politik ikke.

- Jeg er ærlig talt så vred og skuffet over hele forløbet fra sommergruppemødet til forretningsudvalgsmødet tre uger senere, at jeg har valgt at parkere det meste i en sort boks med en mental hængelås. Jeg håber virkelig, at jeg kan modstå fristelsen til at låse den op.

- Det er da muligt, at du kan (kæmpe og blive som formand, red.). Du har rimeligt gode, rationelle og demokratiske argumenter på hånden. Og husk nu - giv aldrig op! Men jeg orkede det ikke.

- "Nu ikke bitter", indskærper jeg over for mig selv. Det er et løfte, jeg afgav til mig selv i bilen, da jeg forlod hovedbestyrelsesmødet i Brejning.

* Tanker om fremtiden:

- Jeg havde troet, at dette bogskriveri havde skabt den afklaring - Hvem er jeg? Men jeg er stadigt i tvivl.- Dog ikke om, at valget snart må træffes. Jeg kan mærke, at det er tæt på.

- Jeg dur simpelthen ikke til at være halvt med. Og derfor er jeg nødt til snart at træffe mit valg: Enten må jeg acceptere, at den politiske dør er lukket bag mig. Eller også må jeg snurre rundt på hælene og slå den ind igen. På den ene eller den anden måde.

- Enten må De Radikale trækkes over, så de bliver en integreret del af et ikke-socialistisk parlamentarisk grundlag bag en Venstre-statsminister, eller også må der med deres aktive eller passive deltagelse bygges en bro hen over midten.

- Alternativt kommer der til at gå mange år, før der kommer andre Venstre-folk i ministerbilerne end nogle af de chauffører, jeg ved stemmer på os, skriver Lars Løkke Rasmussen.

Blå bog

Lars Løkke Rasmussen har været aktiv i Venstre-regi siden 1980'erne, hvor han har haft adskillige poster. Få et overblik over hans lange politiske karriere her:

* Navn: Lars Løkke Rasmussen.

* Alder: 56 år, født 15. maj 1964 i Vejle.

* Søn af: Jeppe og Lise Løkke Rasmussen.

* Uddannelse:

Folkeskolens afgangsprøve fra Græsted Skole 1980.

Samfundsfaglig-matematisk student fra Helsinge Gymnasium 1983.

Cand.jur. fra Københavns Universitet 1992.

* Erhvervskarriere:

Selvstændig konsulentvirksomhed 1990-1995.

* Politisk karriere:

Formand for Venstres Ungdom (VU) 1986-1989.

Medlem af byrådet i Græsted-Gilleleje Kommune 1986-1997.

Medlem af Folketinget siden 1994.

Amtsborgmester i Frederiksborg Amt 1998-2001.

Næstformand for Venstre 1998-2009.

Indenrigs- og sundhedsminister 2001-2007.

Finansminister 2007-2009.

Formand for Venstre siden 2009.

Statsminister 5. april 2009 til 3. oktober 2011.

Statsminister 28. juni 2015 - 2019.

Medlem af Udenrigspolitisk Nævn i Folketinget 2019 - nu

Bestyrelsesformand for Global Green Growth Institute, GGGI, maj 2012 - efteråret 2014.

Bestyrelsesformand for Løkkefonden.

* Privat:

Gift med Sólrun Løkke Jákupsdóttir.

Far til tre børn.

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort