Aktiemarkedet belønner ikke sikkerhedsfirmaet G4S' opkøb af den danske servicegigant ISS.
De dansknoterede aktier faldet kort efter offentliggørelsen af opkøbet med 15 procent.
Det er der ifølge analytiker fra Sydbank Søren Løntoft Hansen gode grunde til.
For det første har G4S med en pris per aktie på 130 kroner betalt omkring 10 procent mere for aktierne, end da ISS blev forsøgt børsnoteret i foråret.
"G4S har betalt en merpris i forhold til, hvad sammenlignelige selskaber koster. Og så har de betalt præmie for aktierne i forhold til den kuldsejlede børsnotering af ISS. Her var udbudsintervallet fra 110 til 120 kroner," siger han til Newspaq.
Samtidig vil G4S betale for opkøbet ved at udstede nye aktier. Dermed bliver aktieandelen for de nuværende aktionærer mindre.
"Det udvander de eksisterende aktionærer. Og desuden er spørgsmål, om G4S på kort sigt er i stand til at integrere så stort en virksomhed som ISS," siger Søren Løntoft.
G4S har betalt 44,3 milliarder kroner for ISS, men overprisen kan tjene sig ind i form af den synergi-effekt, det kan være i at slå forretningerne sammen.
"Nu får man adgang til endnu flere serviceløsninger og kan udbyde en hel pakke. Derudover har G4S fundet et selskab som har en ligeså god geografisk eksponering. Det gør det muligt at servicere kunder på markeder som det kinesiske, det russiske og brasilianske marked," siger han.