Gonzalo Higuain kom hurtigt i centrum, da Juventus lørdag aften tog imod Sassuolo i Serie A.
Den argentinske angriber scorede to gange inden for de første ti minutter, og det var stærkt medvirkende til, at de italienske fodboldmestre vandt 3-1 på hjemmebane.
Med sejren har Juventus ni point for tre kampe, og Gonzalo Higuain har scoret tre mål.
Juventus købte før sæsonen angriberen i Napoli for omkring 670 millioner kroner.
Den første scoring faldt allerede efter fire minutter, da Juventus fik gang i et kontraangreb.
Bolden endte hos Higuain, der iskoldt scorede til 1-0 med en flad, diagonal afslutning.
Seks minutter senere var den tidligere Real Madrid-angriber igen på pletten for Juventus.
Sassuolo lod uklogt Gonzalo Higuain stå umarkeret i straffesparksfeltet, og med en heftig helflugter fordoblede han føringen.
Det begyndte så småt at trække op til en ydmygelse, da den godt spillende debutant Miralem Pjanic efter 27 minutter headede bolden på overliggeren og sendte returbolden i mål til 3-0.
Sådan kom det dog ikke til at gå. Efter 33 minutter fik Sassuolos Luca Antei nemlig reduceret efter en stor fejl af Juventus-målmand Gianluigi Buffon.
Den 38-årige veteran ville bokse bolden væk, men han fik slet ikke ram på den, hvorefter Luca Antei scorede.
Begge hold havde chancer i anden halvleg, og tre minutter før tid var Sassuolo meget tæt på at reducere.
Matteo Politano driblede uden om Gianluigi Buffon, men Politanos afslutning blev blokeret lige før målstregen af Juventus' Stephan Lichtsteiner.
Sassuolo har tre point.
I lørdagens anden kamp vandt Napoli 3-0 ude over Palermo.
Napoli har syv point, mens Palermo blot har et point.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.