Da den dengang borgerlige Kate Middleton gik op ad kirkegulvet for at gifte sig med Storbritanniens prins William i april 2011 og samtidig blive hertuginde af Cambridge, rettede manges øjne sig ikke kun mod bruden.
Bag hende gik lillesøsteren Philippa "Pippa" Middleton nemlig, og hun fik straks tilnavnet "perfect Pippa", fordi hendes brudepigekjole smøg sig rundt om hendes krop på den måde, som den gjorde.
Efter brylluppet blev Pippa Middleton næsten lige så populær som hertuginden selv, og derfor er hendes gøren og laden siden blev fulgt nøje. Men ifølge Pippa Middleton bliver hun ikke altid skildret som den, hun i virkeligheden er.
- Det har ført til en ny hverdag for os som familie. Og det betyder, at der er mange ting, vi skal tænke på, men vi forsøger ikke at lade det påvirke os, siger Pippa Middleton åbenhjertigt til Daily Mail.
- Alligevel ser folk på mig som en privilegeret kvinde, der har udnyttet sin position. Folk siger også, at jeg er en partypige uden substans, lyder det ærligt fra den 33-årige kendissøster i interviewet med avisen.
I dag forsøger Pippa Middleton at skabe sig sit eget navn som klummeskribent, kogebogsforfatter og ved at stå i spidsen for flere velgørenhedsfonde. Men ofte bliver hun stadig forbundet med at være hertugindens søster.
- Jeg forsøger ikke at være alt for følsom, fordi det er lidt af en hverdag, jeg skal forholde mig til. Men jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det ikke påvirkede mig, erkender Pippa Middleton.
/ritzau/FOKUS
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.