Administration 

Fyrede lærere: Som at være med i Robinson

Christine Gad, tv. og Anne Thorning-Petersen er noget så jobsikkert som lærere. Nu er de fyret. (Foto: Elisabet Svane)

"Gå ud i klasserne. Så henter vi dem, der skal fyres". Sådan lød beskeden til Præstø-lærere

"Det var en meget lang tur ned til kontoret og jeg tænkte bare: 'Dead Man Walking'".

31-årige Anne Thorning-Petersen har været lærer på Abildhøjskolen i Præstø i halvandet år. Hun er klasselærer i en 4. klasse - eller rettere: Det er hun ikke ret meget længere. Hun er lige blevet fyret.

Christine Gad er 35 år, underviser i matematik og geografi i de store klasser og er lige flyttet til Præstø på grund af sit job. Men det havde hun ikke behøvet. Hun er lige blevet fyret.

Tanja Løvendahl er 32 år og efter et par år som ufaglært, tog hun sig sammen og fik en læreruddannelse. Hun er klasselærer for en 2. klasse på Bårse Skole, en underafdeling af Abildhøjskolen. Hun er også lige fyret.

Chok: Ni skal væk

Klokken var 9.45 tirsdag den 23. marts, da alle lærerne blev kaldt op på lærerværelset. I en uge havde de vidst, at der var fyringer på vej. Vordingborg kommune har et kæmpehul i kassen. Men ellers vidste de intet.

Det gjorde de et par minutter senere. Da havde en meget berørt skoleleder, Henrik Clausen, fortalt, at ni lærere skulle væk. De syv skulle fyres, de to på pension.

"Han sagde, at der ikke var nogen rigtig eller forkert måde at gøre det her på," siger Anne Thorning-Petersen her et par uger efter fyringen.

Gå ned i klasserne og vent

Og så fik lærerne ellers besked på at gå ned i klasserne til eleverne. De, der skulle fyres, ville blive hentet af af en sekretær og fulgt op til det mødelokale, hvor skolens ledelse og tillidsrepræsentanten sad.

Fyringerne skulle være overstået inden spisefrikvarteret klokken halvtolv.

Anne gik ned til sin 4. klasse. Dem er der tre af på Abildhøjskolen, og denne tirsdag skulle de fremlægge deres gruppearbejde om Grønland.

"Jeg var forberedt på, at det var mig, så jeg 'dansede' lidt rundt og kunne ikke finde ro. Sagde til mine kolleger, at 'når jeg bliver hentet, er det det her, I skal bruge," siger Anne.

Elev: De fyrer lærerne

Christine skulle møde sent den dag, klokken ti og da hun kom ind af døren til skolen, fortalte en elev, at lærerne var ved at blive fyret.

Hun havde lektiehjælp med en enkelt elev den dag, så de satte sig ind på biblioteket, og hun sagde til eleven, at han ville komme til at sidde alene, hvis hun blev hentet.

Både Anne og Christine ser skolelederen, viceinspektøren og tillidsmanden gå ud af skolen og sætte sig ind i en bil. Så vidste de, hvor den første fyring faldt: På forskolen i Bårse, fem kilometer væk.

Her sad Tanja som en af fire lærere på den lille skole, der har elever fra 0. til og med 3. klasse.

Læs: Eleverne har kugleramme - men mangler bøger

Var jeg med i Robinson?

"Der er kun dig, vi skal tale med, Tanja," lød beskeden.

"Jeg spurgte hvorfor det var mig og fik at vide, at det var min fagkombination. Så spurgte jeg ikke om mere, jeg begyndte bare at græde," siger Tanja.

"Jeg sagde til en kollega, at jeg følte mig ligesom en, der var i Ø-rådet i Robinson."

Det samme sagde de store elever inde på Abildhøjskolen. Mens ledelsen var i Bårse og fyre, summede skolen af rygter.

"Er du blevet stemt ud," lød spørgsmålet, når en lærer vovede sig ud på gangen.

Læs også: Skoledirektør: Fyringer giver dårligere skole

Først blev bibliotekaren fyret

Christine sad inde på biblioteket med sin ene elev. Biblioteket ligger midt i skolen, omgivet af glas og hun kunne se, at alle myldrede rundt. Pludselig blev der helt stille, alle forsvandt ind i klasserne.

Ledelsen var vendt tilbage fra forskolen i Bårse og der gik ikke mange minutter, før en sekretær kom ind på biblioteket. Christine rakte ud efter sin taske, sikker på, at det var hende - men det var bibliotekaren, der blev kaldt ind på kontoret.

Der kom flere ind i biblioteket, lærere og elever. Og så kom sekretæren ind igen og kaldte på Christine.

Følte det som tærsk på rekordtid

"Man føler det, som om man har fået tærsk på rekordtid. Men jeg fik da sagt det, jeg gerne ville sige," siger hun.

Nede i Annes fjerde klasse var det blevet hendes tur til at fremlægge sammen med den gruppe elever, hun havde haft i Grønlands-projektet. De sad samlet i et klasserum, inde i Annes egen klasse havde hun skrevet på tavlen, at hun var inde ved siden af.

"Hver gang der blev banket på døren, røg hjertet op i halsen. Men så var det bare en elev, der havde været på toilettet," siger Anne.

"Det er mig, ikke?"

Der er tre 4. klasser og tre lærere. Anne var sikker på, at de kun skulle være to, og at hun ville ryge. Hun var den nyeste og ansat i et flex-job. Men så blev hendes kollega fyret.

"Havde de taget hende frem for mig, tænkte jeg, men så kom sekretæren gående ned af gangen. Ligbleg. "Det er mig, du skal hente, ikke?" spurgte Anne.

"Ja" lød svaret.

Hun var den sidste i rækken - eller rettere: Den næstsidste. Den sidste var syg, så hun blev fyret telefonisk.

 

 

Fyrede lærere

Man fyrer da ikke lærere ...

Sagde man engang. Men det var dengang. Lærerjobbet, som i årevis har været så sikkert som sild til påske, er blevet fyrings-truet. Faldende børnetal, siger regeringen - og henviser til, at der om ti år er 32.000 færre børn. Det er dog ikke derfor, lærerne ryger lige nu - nu handler det om kommunale budgetter, der ikke kan hænge sammen. Kombineret med et børnetal på vej ned og flere børn i privatskole, rammer sparekniven hårdt på folkeskolen.

Der er ikke noget tal for, hvor mange kommuner, der fyrer lærere lige nu - men det er over hele landet. Og jobbene hænger ikke på træerne - i ugen før påske var der ti lærerjobs på Sjælland. Minus København - her var 25.

I samme uge blev 33 lærere fyret i Vordingborg kommune på det sydlige Sjælland. Avisen.dk fulgte fyringerne på en af skolerne, Abildhøjskolen i Præstø, hvor 18 procent af lærerne blev fyret. På en egn, hvor nabokommunerne gjorde det samme som Vordingborg: Satte sparekniven ind.

 

fængselsø i tåget vejr
Nyheder

Trump: Alcatraz skal genåbnes 

politibil på gade
Krimi

14-årig døde i brand:

Politiet løslader 14 børn

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Klassisk forårsvejr med

masser af solskinstimer

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage