Administration 

FTF-boss fortæller om kræft og hademails

I snart 10 år har Bente Sorgenfrey stået i spidsen for 450.000 lærere, sygeplejersker, politifolk, bankansatte og 74 andre faggrupper i Funktionærernes og Tjenestemændenes Fællesråd (FTF). (Foto: Irene Stelling)

Hun er blevet kaldt 'pamperluder', har overlevet kræft og i folkeskolen tændte hun bål i skolegården i protest mod lørdagsskole. Bente Sorgenfrey står i spidsen for 450.000 ansatte.

Bente Sorgenfrey har oplevet masser af modgang.

Hun er blevet kaldt 'pamperluder' og presset til at betale 335.000 kroner tilbage. Hun har overlevet kræft, og fik fra den ene dag til en anden en plejedatter, da hendes gode veninde pludselig begik selvmord efter en depression.

Men alligevel har efternavnet altid passet på FTF-formandens sind.

- Jeg har et lyst sind, siger den 56-årige leder af hovedorganisationen FTF.

I snart 10 år har Bente Sorgenfrey stået i spidsen for 450.000 lærere, sygeplejersker, politifolk, bankansatte og 74 andre faggrupper i Funktionærernes og Tjenestemændenes Fællesråd (FTF).

Der er et fast blik i øjnene bag de stærke briller. Hun tager imod på det store lyse kontor i en sidegade til Strøget i København.

Det eneste hun ikke kan klare er ...

Hendes personlighed virker lige så imødekommende som kontoret. Det eneste, hun ikke kan klare, er brokkerøve, siger hun.

- Jeg har altid været træt af alle dem, der bare sidder på hænderne og brokker sig. Der er så mange indflydelsesmuligheder, hvis man vil benytte sig af dem.

Som nyvalgt formand tilbage i 2003 overtog hun en bunden opgave: FTF skulle være mere synlig og handlekraftig.

- Det mål er nået, siger Bente Sorgenfrey uden at blinke.

Der går ikke én dag, uden at den tidligere BUPL-formand twitter, blogger eller skriver en status på Facebook. Ikke fordi det er en sur pligt. Hun kan ikke lade være.

Tager ikke telefonen på plejehjemmet

- Selvfølgelig er jeg nødt til at lægge telefonen, når jeg besøger min gamle mor på plejehjem, men jeg er en nyhedsfreak og jeg føler det ikke som en belastning af være på, siger Bente Sorgenfrey.

Hendes telefon er altid åben, både for journalister og for venner, fortæller hun.

Da hun var i starten af 30'erne, tog hendes gode veninde sit eget liv efter en depression. Tilbage stod familien - ikke mindst de to døtre. Bente Sorgenfrey åbnede uden tøven sit hjem.

- Der kan ikke ligge et problem foran mig, uden at det bliver løst, siger FTF-formanden om hvorfor hun tog den ene af venindens døtre til sig som en plejedatter på et tidspunkt, hvor hun i forvejen havde to små børn.

Selvmordet har givet Bente Sorgenfrey en dyb forståelse af, hvor skrøbeligt livet er.

Et skrøbeligt liv

- Det er en overraskelse, når man finder ud af, at folk ikke er så seje, som man troede. Et selvmord er voldsomt, og det har åbnet mine øjne for, at der er mange, der har psykiske lidelser, og at arbejdsmarkedet har svært ved at rumme alle dem, der ikke kan yde 100 procent.

Det stod ikke skrevet på væggen i lejligheden i Brønshøj, hvor Bente Sorgenfrey tilbragte de første ti år af sit liv, at hun en dag skulle ende som en af landets mest indflydelsesrige fagbosser.

Bente Sorgenfrey har aldrig søgt magten, hun var ikke en leder i skolen - bare altid kæmpet for det, hun troede på.

Tilbage i folkeskolen tændte hun bål i skolegården i protest mod, at eleverne skulle gå i skole om lørdagen. Hun har været politisk aktiv i KAP på det yderste venstrefløj, diskuteret politik med sine medsøstre på Femø-lejren og haft Gandhi, Martin Luther King og Søren Kirkegaard som forbilleder.

Efter ni år som BUPL-formand blev hun valgt til formand for FTF.

- Jeg kan godt deltage i lange diskussioner, men jeg vil gerne have, at det rykker noget. Når jeg går fra et møde, er det vigtig for mig, at vi er kommet et stykke videre, siger Bente Sorgenfrey, der også har oplevet bagsiden af medaljen ved at have en toppost i fagbevægelsen.

Kritikken haglede ned over hende

Knap var hun blevet valgt som FTF-formand i 2003, før kritikken haglede ned. Det var nemlig kommet frem, at hun tog over 300.000 kroner med sig, da hun skiftede job fra formand for BUPL til FTF.

- Jeg fik mange hademails. Nogle skrev, at de ønskede, jeg døde, og at mine børn blev kørt over. Det gik mig på i en periode, men jeg bærer ikke nag. Min bekymring gik mest på, om det skulle gå ud over FTF og skade organisationens ry og rygte, siger Bente Sorgenfrey.

I en mail stod der direkte: "Håber du dør af kræft". Pragmatisk svarede Bente Sorgenfrey tilbage: "Jeg har haft kræft og håber naturligvis ikke, at det kommer igen."

- Jeg havde tyktarmskræft for 12 år siden og var meget alvorlig syg, men det kom jeg heldigvis over, siger Bente Sorgenfrey i dag om sin sygdom.

Hun valgte at betale pengene tilbage til BUPL og lukke det, hun selv betegner som "en dårlig sag, der ikke var til at vinde".

Det nærmeste, hun siden hen er kommet hademails, er fra vrede boligejere, der truer med at melde sig ud af FTF, fordi organisationen går ind for at lægge yderligere skat på boliger.

Det kniber med vennerne

En anden bagside af det travle formandsjob, er den sparsomme fritid. Familien bliver der tid til. Vennerne kniber der mere med.

- I mange år har jeg ikke taget nye venner ind. Jeg kunne godt tænke mig at udvide vennekredsen, for jeg møder hele tiden interessante mennesker, siger Bente Sorgenfrey, der tager i familiens sommerhus ved Vejby Stand i Nordsjælland, når hun virkelig skal slappe af.

Her flader hun ud med en bog eller snører løbeskoene - når en hælspore ikke lige sætter en stopper for det.

Hvor længe hun bliver som FTF-formand, ved hun ikke.

- Det kommer an på opbakningen. Arbejdet er hårdt, og der er mange afsavn. Men det giver også mulighed for indflydelse. Det vil jeg have svært ved at undvære, siger Bente Sorgenfrey, der åbner døren på klem for en politisk karriere.

- Jeg skal være aktiv, og jeg vil ikke udelukke, at det kan være i et parti.

Interview

 

Avisen.dk har mødt de danske fagbosser til en snak om deres historie. Få den her.

 

Bente Sorgenfrey om kræft og hademails

 

Grete Christensen: Mor var direktør i mit hjem

 

Harald Børsting: Bondeknolden købte farve-tv til mor

Anders Bondos svære valg: Familien må vige for folkeskolen

Lisa Herold Ferbing: Drop hetzen mod akademikere

fans
Sport

Stem her: Hvad mener du om karantæne fra fodbold?

cigaret
Nyheder

Nye tal: Hver syvende cigaret er købt uden dansk afgift

AI
Nyheder

Virksomheder bruger mere AI, men ved ikke altid, hvad de får ud af det

dansk politi
Krimi

Advarer efter nye svindelopkald: Goddag, det er IKKE politiet

pige depressiv
Nyheder

Børn venter i gennemsnit 167 dage på udredning i psykiatrien

Hundeudstilling
Dyreliv

Knap 5.000 hunde indtager Roskilde: Her kan du møde 251 racer

Storebæltsbroen
Nyheder

Storebæltsbroen lukker kortvarigt flere gange i næste uge

computer arbejde
Nyheder

Algoritmer kan behandle dig anderledes uden at kende dit køn eller din alder

havearbejde
Livsstil

Derfor er efteråret et af de bedste tidspunkter at plante i haven

retten i Randers
Krimi

Skød mod Hells Angels rockerborg: Nu er han dømt

biler på motorvej
Biler

Ny prognose: Bilafgiften kan koste staten 800 millioner kroner

kvinde arbejder
Sundhed

Er du stresset på jobbet? Se de første tegn, du bør reagere på

barn med fødder i vand
Underholdning

Katrine Bille, veteranbiler og gratis sejlads: Søndag handler om fjorden

dansk politi
Krimi

16 bilister taget med mobilen: Det koster både bøde og klip

Michael Aagaard Seeberg
Nyheder

KFUM: Der er behov for hjælp til hjemløse nu

dansk politi
Krimi

Tryghedskamera fangede slagsmål: Politiet guidet direkte til to mænd

dansk politi
Nyheder

Rigspolitiet leder efter slettefejl: Børneattester og våbentilladelser må vente

bøger
Nyheder

Midt i PISA-nedtur: Her steg bogudlånet med 127 procent

Bo og prinsessen
Film og TV

Ramona Macho til premiere: Ny dokumentar åbner dørene til “Queer Kirken”

turister
Nyheder

Dansk turisme slår rekord: Over 13 millioner overnatninger på én måned

dansk politi
Krimi

Politiet: Hvis en Hassan ringer og truer dig, så smid på og ring til os

Brøndby stadion
Krimi

Rev kvindes respiratorslange ud: Mand tiltalt for overfaldet på Brøndby stadion

Underdirektør i TEKNIQ, Maria Schougaard Berntsen
Nyheder

TEKNIQ efter PISA-resultater: Mobilfri skole løser ikke problemet alene

biler på motorvej
Nyheder

Meget farligt: Tæt på alle bilister oplever det på motorvejen

folkeskole
Nyheder

København bruger 5,3 millioner på at ruste lærere til svære emner

elcykel
Nyheder

Advarsel til elcykelkøbere: Du kan ende med et ulovligt køretøj

Gudenå
Krimi

Død mand fundet i Gudenåen: Nu er fire rumænere anholdt

dansk politi
Krimi

Sad i båd med sit barn - så lød der skud

underskriftindsamlingen
Nyheder

Kultursted i Valby frygter nedrivning: 2.300 har skrevet under

9/11-21
Nyheder

Kan du huske, hvor du var for 25 år siden? Her er billederne, verden aldrig glemmer

Ellløbehjul
Krimi

Politi slår ned på el-køretøjer: Knallert målte 103 km/t

Martin Jørgensen
Nyheder

46 børn får hovedrollen på årets Julemærke

Smartphone
Nyheder

Falske sms’er rammer danskere: Klik ikke på linket

retten i Århus
Krimi

Dom for dødsvold: Kvinde havde over 43 skader

Vinderne
Nyheder

Plantepølse vinder stor pris og kan snart lande i Kvickly og SuperBrugsen

kortet på pc
Nyheder

Nyt Danmarkskort kan hjælpe tidligere anbragte med at finde deres historie

revyhold
Underholdning

Kendt revyhold klar til Aarhus: Her er navnene på scenen i 2027

Stevie Wonder
Underholdning

Stevie Wonder kommer til Danmark med ikonisk album

elever i skole
Nyheder

Seks ud af ti AI-brugere i 9. klasse har snydt med skolearbejde

Byggeri
Nyheder

PFAS kan gemme sig i byggevarer: Nu skal problemet kortlægges

Joanne Bywater, medlem af Københavns Borgerrepræsentation for Liberal Alliance
Nyheder

København sætter millioner af til ekstra kontrol med private bosteder

Rasmus Kofoed og Kamilla Seidler
Underholdning

Nu kommer landets mest intense kokke-konkurrence

Vejarbejde
Nyheder

Motorvejsbyggeri rykker nordpå: Bilister skal forvente ændringer

cyklister københavn
Krimi

Politiet slog til på Østerbro: 26 cyklister fik bøder

unge på arbejde
Nyheder

Syv unge er kommet videre: Fodboldklub hjælper dem mod job og uddannelse

kosttilskud
Sundhed

Flere danskere tager kosttilskud: Især børn skal være opmærksomme

elbil
Biler

Elbiler slår ny milepæl: Nu advarer branchen om afgiftsstigninger

dansk politi
Krimi

Flere skoletrusler: TikTok-trend er nået til Danmark

Trump
Nyheder

Afstemning: Ville 30.000 kroner få dig til at stemme på samme parti igen?

Dronning margrethe
Kongelige

Dronning Margrethe er udskrevet og tilbage på Fredensborg Slot

elløbehjul
Nyheder

Nye tal: 121 alvorligt kvæstet på el-løbehjul på seks år

dansk politi
Krimi

Politiet rykker ud med mobil station efter skyderi i Værløse

far og søn guider
Rejser

Fax, grisefester og apps: Far og søn fik vidt forskellige liv som guider

madspil
Nyheder

Madspild er spild af penge: Så meget ryger ud hver måned

Retten i kolding
Krimi

Tre dømt for kokainhandel: Får tilsammen næsten 19 års fængsel

Katrine Engberg
Bøger

Over 100 mødte op til krimiaften med Katrine Engberg i Bjerringbro

lastbil knippelsbro
Krimi

Lastbil påkørte skiltebro på Christians Brygge ved Knippelsbro

smartphone
Nyheder

En hel dag uden mobilen: Søndag opfordres danskerne til at slukke

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Ny naturnationalpark åbner: Her kan du møde elge og gå på artsjagt

politi dansk
Krimi

Mistænkt efter syv kontaktbedragerier: Genkender du denne mand?

skolepatrulje
Nyheder

Skolepatruljen står klar: Mange har set cyklister køre videre

læge
Nyheder

Fire ud af ti har droppet lægen trods behov: Én årsag går igen

vodka
Krimi

Vinhandler får bøde på 25.000 kroner efter salg til 17-årig

Retten i kolding
Krimi

47-årig dømt for meget grov vold mod kvinde i kørestol

osteret
Mad og drikke

12 restauranter dyster om at lave årets bedste retter

Rasmus Søndergaard
Iværksætteri

Fra nul seere til tusindvis: Nu fortæller Rasmus Søndergaard om vejen dertil

spil
Advertorial

Annonce

Danskerne spiller mere online: Online casino steg 22 procent på et år

Retten i kolding
Krimi

54-årig kontaktede sin eks hundredvis af gange: Nu får han omvendt fodlænke

troels lund poulsen
Nyheder

1600 topfolk samles i København: AI og Europas fremtid på dagsordenen

Christian Berg
Livsstil

Planter på jobbet? De ældre ser trivsel, de unge er mere skeptiske

Fans Pyro
Krimi

16 fans får 36 års karantæne fra fodbold til sammen

langebro
Nyheder

Langebro kan blive lukket permanent for store skibe: Nu starter høringen

KBH
Nyheder

61.000 studerende kæmper om langt færre ungdomsboliger i København

Kristina Westerberg Thomsen, idrætsordfører for Radikale Venstre i København
Nyheder

København sætter millioner af til nye baner og børns fritidsliv

politi dansk
Krimi

Politiet frigiver foto: Genkender du denne mand?

politi dansk
Krimi

Rettede riffel mod politiet: Så skød de tre gange

lego house
Underholdning

Rekord igen i Billund: LEGO House trækker endnu flere gæster

samtale med psykiater
Nyheder

Vækker bekymring: Samme symptomer giver vidt forskellige diagnoser

politi dansk
Krimi

Politiet gjorde usædvanligt fund: El-løbehjul viste 146 km/t