Der kommer markant flere toldere, mere politi, og meget mere overvågningsudstyr ved landets grænser, færgelejer og i lufthavnene.
Samlet har regeringen valgt at bruge 270 mio. kroner på at imødekomme Dansk Folkepartis krav om mere grænsekontrol. 120 millioner kr. til mandskab og 150 til investeringer i mere videoovervågning, scanningsudstyr og nye kontrolanlæg.
Kontrollen bliver styrket overalt i landet. Både den dansk-tyske grænse, Øresundsforbindelsen og vores færge- og lufthavne bliver mandet op med toldere og politi, som skal overvåge trafikken ind og ud af landet.
De skal holde øje med ind- og udsmugling af narko, våben, sprængstoffer, penge og ulovlige varer. Desuden skal de holde et skarpere øje med menneskesmugling, socialt bedrageri og illegal arbejdskraft.
Schengen-reglerne betyder, at der ikke må oprettes fast grænsekontrol, men aftalen mellem DF, regeringen og KD er strikket sammen sådan, at kontrollen i høj grad kommer til at bestå af såkaldt "mobile kontrolteams", der kan rykke ud til stikprøver til lands og til vands.
Samtidig skal regeringen ifølge aftalen arbejde videre for at ændre Schengen-reglerne, så medlemslandene kan stramme grænsekontrollen yderligere.