Administration 

Fagboss: Ny kampagne skal skaffe job til flygtninge

Alt for få flygtninge er i job, og det skal der laves om på, mener FTF-formand. Hun tror på, at en ny kampagne kan få flere virksomheder til at bruge ordninger som løntilskud og virksomhedspraktik.   (Foto: Foto: Sophia Juliane Lydoph, Scanpix.)

Formand for FTF Bente Sorgenfrey vil oplyse arbejdsgivere og tillidsfolk om de støtteordninger, der kan hjælpe flygtninge i job i virksomhederne.

Grundfos gør det. ISS gør det. Og Bilka gør det. Ansætter flygtninge fra Syrien, Irak eller Afghanistan med løntilskud fra det offentlige.

Men Grundfos, ISS og  Bilka er undtagelser. Langt de fleste virksomheder herhjemme ansætter ikke flygtninge og bruger ikke ordninger som løntilskud og virksomhedspraktik, der ellers skulle give flygtningene en mulighed for at komme ind på det danske arbejdsmarked og dermed blive integreret.

Det skal der laves om på, mener FTF-formand Bente Sorgenfrey. Hun foreslår, at arbejdsmarkedets parter går sammen om en effektiv informationskampagne, der skal oplyse alle - både offentlige, private, store og små virksomheder - om deres mulighed for at ansætte flygtninge.

- Vi har jo fortrinlige ordninger til at hjælpe flygtninge ind på arbejdsmarkedet. Men hvad nytter det, når de kun bliver brugt i yderst begrænset omfang? Mit klare indtryk, når jeg er rundt i landet, er, at mange tillidsrepræsentanter og ledere ikke kender de nuværende muligheder for at ansætte en flygtning, og så må vi jo udbrede kendskabet til dem, siger hun.

På bordet til trepartsforhandlinger

I løbet af få dage forventer FTF-formanden at få en indbydelse til trepartsforhandlinger af statsministeren. Og her vil hun foreslå, at arbejdsmarkedets parter går sammen om en storstilet oplysningskampagne, der skal synliggøre løntilskud, virksomhedspraktik og andre ordninger, så virksomhederne får fingeren ud og ansætter flygtninge.

- Sådan en oplysningskampagne kunne være det første og meget enkle skridt vi tager for at åbne dørene til arbejdsmarkedet for flygtningene. Lederne og tillidsrepræsentanterne er jo dem, der skal vide, at der findes ordninger for, at de kan bruge dem, siger Bente Sorgenfrey.

FTF-formanden pointerer, at hun ikke er klar med en færdig kampagneplan. Men hun forestiller sig annoncer samt udsendelse af en let forståelig pjece til både private og offentlige arbejdsgivere.

- Vi jagter hele tiden nye løsninger på integrationen, men det behøver ikke nødvendigvis at være så dyrt og kompliceret. Det behøver ikke at koste særlig meget at lave en kampagne. I Norge er fagbevægelse og arbejdsgivere gået sammen om en fælles informationskampagne, der giver god effekt, fastslår hun.

- Vi kan godt løfte det her bedre end i dag, siger hun og håber, at både private og offentlige arbejdsgivere vil være med.

Lizette: Vi må ikke skubbe til polarisering

LO-formand Lizette Risgaard er spændt på at høre om FTF-forslaget i detaljer.

- Jeg vil ikke afvise, at det er en god ide, men jeg vil også understrege, at sådan en kampagne i sig selv ikke gør underværker. Integration er ikke gjort med det her forslag, siger hun. 

Lizette Risgaard fremhæver, at indsatsen overfor flygtninge skal gå hånd i hånd med indsatsen overfor danskere på kanten af arbejdsmarkedet. 

- Der står i forvejen en hel del danskere og mangler et arbejde. Dem skal vi huske, fastslår LO-formanden og kalder det afgørende, at der er en balance i kommende tiltag til integration, så danske lønmodtagere uden job ikke oplever, at de bliver fortrængt af flygtninge. 

Hun henviser til, at der stadig er næsten 120.000 arbejdsløse danskere, ligesom der er mange kontanthjælpsmodtagere, der gerne vil have fodfæste på arbejdsmarkedet. Det lægger hende meget på sinde, at de ikke bliver glemt. 

- Vi skal ikke skubbe til polariseringen. Det vil jeg simpelt hen ikke være med til, fastslår Lizette Risgaard.

LO-formanden pointerer også, at kampagner ikke flytter en døjt, hvis ikke private arbejdsgivere åbner dørene til flygtningene og bruger de eksisterende ordninger.

- Det er først og fremmest arbejdsgiverne, der skal i spil og byde flygtningene velkommen. Det er dem, der ansætter, noterer hun.

DA vil have kommuner på banen

I Dansk Arbejdsgiverforening DA mener chefkonsulent Berit Toft Fihl heller ikke, at en informationskampagne er en trylleformular til bedre integration. 

- Det kan være fint nok med mere information, men hvis vi virkelig skal have noget, der batter, handler det om at få kommunerne og jobcentrene på banen og tage kontakt til virksomhederne for at få dem til at ansætte flygtninge med løntilskud, siger hun.

Berit Toft Fihl pointerer, at der sidste år var 90.000 forløb, hvor virksomheder brugte de eksisterende ordninger til at ansætte enten danskere eller flygtninge i job med en tilskudsordning. Og derfor er det ikke nødvendigvis mere information, det handler om, siger hun. 

- Hvis vi virkelig skal bygge flere broer mellem virksomheder og flygtninge og booste de her ordninger, så skal kommunerne i højere grad være opsøgende. I dag er nogle kommuner gode til virksomhedskontakt, mens andre kommuner er mindre gode, siger DA-konsulenten.

Fremragende ide

Arbejdsmarkedsforsker på Roskilde Universitet Bent Greve kalder det en fremragende ide at lave informationskampagne.

- Det er ikke altid, at man behøver opfinde nye ting. Og slet ikke når der er ordninger, som virker men langsomt går i glemmebogen hos dem, der skal bruge dem. En kampagne, der når ud over rampen hos arbejdsgiverne, er en fortrinlig ide, fastslår han.

Bent Greve pointerer, at sådan en kampagne lige så godt kan blive lanceret nu som efter en trepartsforhandling. 

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen