Administration 

Postansatte bad om hjælp i årevis

En undersøgelse gav for nyligt postfolks arbejdsmiljø en bundplacering. Post Danmark afviser resultatet, men tillidsfolk og ansatte kan genkende problemerne. "Jeg synes, den undersøgelse sætter hovedet på sømmet," siger fællestillidsmand Morten Søndergaard, her fotograferet på Københavns Postcenter. (Foto: Martin Lehmann / Polfoto)

Ansatte på Københavns Postcenter henvender sig i stigende grad til fagforeningen med stress og angst.

Råbende kommandoer, overvågning og fyringstrusler.

Postfolk i København henvender sig i stigende grad til deres fagforening med stress og angst.

"Vi har gennem de seneste par år fået flere og flere henvendelser fra ansatte på postcentret om det psykiske arbejdsmiljø. Det er mennesker, som har fået angst, stress og depression af deres arbejde," siger Henrik Lund, faglig sekretær ved 3F København.

Årsagen er ifølge en række medarbejdere og tillidsfolk et barsk arbejdsmiljø, som indtil for ganske nyligt prægede Københavns Postcenter med knap 1.000 ansatte.

Avisen.dk har talt med mere end 20 ansatte i det københavnske postcenter, hvoraf en del er endt med sygemelding eller en fyring. De er i dag uforstående over for, at det kunne gå så galt med det psykiske arbejdsmiljø, uden nogen greb ind.

Postfolk har generelt fået et dårligere fysisk og psykisk arbejdsmiljø end gennemsnittet. Det kunne Avisen.dk fortælle i går.

Blandt andet bliver de oftere syge på grund af jobbet og har mindre tillid til chefen.

Ud fra hvad de ansatte fortæller, er det ikke underligt, at postbranchen ender i bunden i undersøgelser af det psykiske arbejdsmiljø, vurderer Peter Olsén, professor i arbejdspsykologi ved Roskilde Universitet.

"Arbejdsmiljøet lider under nogle helt klassiske belastninger," siger han.

Post Danmark: Der er krise i branchen

Hos Post Danmark mener man ikke, at undersøgelserne giver et retvisende billede.

"Det er ikke det billede, vi har af tingene. Vi gør meget for at sikre arbejdsmiljøet, men man kommer selvfølgelig ikke uden om, at det er et fysisk krævende job, og at der er krise i branchen," siger HR-chef i Post Danmark, Hans Erik Nielsen.

Men på Københavns Postcenter, som er Post Danmarks største arbejdsplads, fortæller tillidsfolk og ansatte en anden historie. Tillidsrepræsentanter har i årevis forsøgt at gøre ledelsen opmærksom på problemer med stress og nedslidning.

Tillidsfolkene har efterspurgt undersøgelser af arbejdsmiljøet og sendt klager til både Arbejdstilsynet, transportministeren og beskæftigelsesministeren. Af klagerne fremgår, at flere undersøgelser allerede i årene 2004 til 2009 viste, at en stor del af medarbejderne var stressede og døjede med smerter i skuldre, ryg og arme.

Ledelsen blev skiftet ud

Det psykiske arbejdsmiljø har først og fremmest haft svære kår på grund af den ledelsesstil, der i en årrække prægede arbejdspladsen. Det fremgår af interview med mere end 25 nuværende og tidligere ansatte, tillidsfolk og mellemledere fra Københavns Postcenter.

De interviewede beskriver blandt andet fyringstrusler, overvågning og en hård tone fra de nærmeste chefer under den tidligere ledelse.

"De holdt konstant øje med, om vi snakkede sammen. Hvis man var på vej på toilettet og snakkede til en kollega, gik der fem sekunder, så kom der en leder og spurgte, om vi ikke skulle passe vores arbejde," fortæller en nuværende ansat, der foretrækker at være anonym.

En tidligere mellemleder i Københavns Postcenter fortæller, at man brugte fyringstrusler over for ansatte, der var for kritiske.

"Hvis nogen stillede spørgsmålstegn ved ledelsens beslutninger, lød svaret som regel: 'Der er masser af arbejdsløse, der gerne vil have jeres job'," siger tidligere mellemleder, Jan Svenssón.

Det bekræfter Henrik Lund, faglig sekretær ved 3F København.

"Postmængderne falder, folk er bange for at blive fyret, og mit indtryk er, at det udnytter ledelsen til at presse tempoet op. Systemet er gennemsyret af en manglende tillid i form af kontrol og overvågning," siger han.

Tager tid at rette op på

I foråret og sommeren 2013 blev den øverste chef for postcentret og en række mellemledere afskediget.

Men selvom ledelsen er skiftet ud, er kulturen svær at ændre.

"Gennem fem år har mellemlederne været vant til at gøre tingene på en bestemt måde. Der er nogle vaner, der skal rettes, og det tager tid," siger medarbejder og tidligere tillidsmand, Kim Andersen.

Den nye chef for Københavns Postcenter, Michael Hermann, der tiltrådte i april, medgiver, at arbejdsmiljøet har taget skade under den tidligere ledelse, og at det kan tage tid at rette op på.

"Det er rigtigt, at der har været problemer med det psykiske arbejdsmiljø under den tidligere ledelse, men min tilgang til er helt anderledes, og jeg arbejder på også at genskabe tilliden mellem medarbejderne og deres nærmeste ledere," siger han.

Avisen.dk har kontaktet den tidligere chef for Københavns Postcenter. Han har meddelt, at han ikke må udtale sig ifølge sin afskedigelseskontrakt og henviser i stedet til Post Danmark. Fra Post Danmark lyder det, at man ikke vil udtale sig om forhold, der skete under den tidligere ledelse.

POST DANMARK - ARBEJDSMILJØ PÅ RETUR?

Hvorfor ligger postbranchen nummer sjok, når det gælder arbejdsmiljø?

Avisen.dk beskriver i en række artikler, hvordan arbejdsmiljøet i Københavns Postcenter indtil for nyligt var præget af en ledelsesstil med tvang, kontrol og frygt. Det sker på baggrund af interviews med mere end 25 nuværende og tidligere ansatte, tillidsfolk og mellemledere i postcenteret.

Journalist Eline Svendsen arbejdede selv i Københavns Postcenter indtil 2010.

Nu vælger en række medarbejdere at fortælle deres historie til Avisen.dk. Nuværede ansatte udtaler sig anonymt af hensyn til deres jobsikkerhed, mens tidligere ansatte står frem. Alle personers rette navn er Avisen.dk bekendt.

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul