Dronnigen har tildelt 47 medaljer

Hoffet meddeler:

Fra den 6. juli 2019 at regne er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Overassistent i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse Liselotte Andersen, Lynge.

Seniorsergent Jan Christensen, Kalundborg.

IT-Specialist i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse Per Birger Danielsson, Næstved.

Korporal Carsten Peder Jacobsen, Hjallerup.

Specialarbejder i Beredskabsstyrelsen Poul Skov, Roskilde.

Fra den 3. maj 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Driftsmedarbejder i Vordingborg Forsyning A/S John Birger Andersen, Vordingborg.

Sygehjælper på Kildebo Plejecenter Connie Andersen, Sakskøbing.

Driftsmedarbejder i Novafos A/S Tómas Thorstein Gunnlögsson, Nærum.

Lærer på Brøndby Strand Skole Marianne Lill Hansen, Greve.

Fagkonsulent i Skattestyrelsen Jerry Scott Jensen, Nexø.

Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Anna Marie Brøsted Jensen, Risskov.

Fagkonsulent i Administrations- og Servicestyrelsen Else Marie Kjeldsen, Randers NØ.

Fagkonsulent i Gældsstyrelsen Hanne Midtgaard Knudsen, Hadsten.

Overassistent i Gældsstyrelsen Marianne Mejlsø, Thisted.

It-supporter i Vejle Kommune Bent Werner Nielsen, Vejle.

Sygeplejerske på Regionshospital Nordjylland, Hjørring Sygehus Carsten Olesen, Hjørring.

Konsulent i Jammerbugt Kommune Borghild Pedersen, Aabybro.

Pædagogmedhjælper i Børnehuset Tryllefløjten Jeanette Arresø Rasmussen, Odense M.

Fagkonsulent i Gældsstyrelsen Bent Hald Sørensen, Hals.

Fra den 10. april 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Specialarbejder, Opsynsmand på Storvorde genbrugsplads Claus Ejner Andersen, Aalborg.

Bibliotekar i Herning Kommune Vera Daugaard, Herning.

Sundhedsplejerske i Favrskov Kommune Annelise Sloth Gammelgaard, Hadsten.

Bioanalytiker på Roskilde Sygehus Birte Helbæk, Roskilde.

1. tandklinikassistent i Tandplejen Aarhus Nina Margrethe Holm, Lystrup.

Serviceassistent på OUH Odense Universitetshospital - Svendborg Sygehus Susanne Starke Jensen, Odense SV.

Teamleder i Thisted Kommune Susanne Jeppesen, Thisted.

Rengøringsassistent på Holbæk Sygehus Gitte Sussanne Ørnskov Larsen, Gislinge.

Specialist i Guldborgsund Kommune Annelise Larsen, Nørre Alslev.

Kontorfuldmægtig på NEXT Uddannelse København Per Ludvig, Kokkedal.

Receptionist i Morsø Kommune Kirsten Nielsen, Nykøbing M.

Hjemmehjælper i Svendborg Kommune Vibeke Karin Nielsen, Svendborg.

Sygehjælper i Ikast-Brande Kommune Tove Sørensen, Brædstrup.

Beskæftigelsesrådgiver i Ikast-Brande Kommune Birgitte Velling, Brande.

Fra 8. maj 2019 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje med krone:

Fhv. specialarbejder i DOT A/S Erik Vang Hansen, Ullerslev.

Regnskabschef i Wiik & Co A/S Kirsten Risager Hvistendahl, Måløv.

Senior Specialist i DLF Seeds A/S Bente Lydal Jørgensen, Broby.

Fra 8. maj 2019 er efternævnte tildeltden kongelige belønningsmedalje:

Specialarbejder i Skamol A/S Birger Bavnsgaard, Roslev.

Servicefunktionær i Boligselskabet Sjælland Eivind Bøje Carlsen, Roskilde.

Patienttransport redder i Falck Danmark A/S Jens Erik Hjulmand Flarup, Randers NØ.

Fhv. souschef Energi i DLG Sydjylland Bodil Irene Franck, Grindsted.

Fhv. snedker i Ove Larsen A/S Poul Jørgen Jørgensen, Vejle Øst.

Fhv. ambulancebehandler i Falck Danmark A/S Mogens Knakkergaard, Hurup Thy.

Smed i BEUMER Group A/S Jens Erik Krause-Kjær, Hjortshøj.

Analytiker i Danske Bank Marianne Lill Kaastrup, Kokkedal.

Struktør i Bo Michelsen A/S Jens Andersen Lauridsen, Bredebro.

Fhv. patienttransport redder i Falck Danmark A/S Søren Olesen, Billund.

Fhv. skadebehandler i Tryg Forsikring A/S Marianne Sørensen, Trige.

/ritzau/

via Listen To News