Administration 

Den sidste konge af Skotland

Ugandas tidligere diktator Idi Amin var mange ting. Sjov, hyggelig, brutal, karismatisk, sindssyg. Uganda forvandlede sig under hans styre til et rendyrket mareridt, mens Amins storhedsvanvid voksede. Ny film om den selvudnævnte ’sidste konge af Skotland’

Da Idi Amin i 1971 overtog magten i Uganda ved et militærkup, strømmede folk ud på gaden i jubel. Ikke mange lagde mærke til de personer, som blev jagtet af Amins soldater. Fanget. Dræbt.

Men der gik ikke lang tid, før folk i Uganda begyndte at opdage, at folk forsvandt. Allerede fra sin første dag ved magten indførte Idi Amin et rædselsregime i det afrikanske land, som Winston Churchill engang havde beskrevet som »Afrikas perle.«

Idi Amin var en mand med blod på hænderne. Meget blod. 300.000 ugandere mistede livet under hans diktatur fra 1971-1979.
’The Last King of Scotland’ får i dag premiere, og filmen giver et indblik i en af de mest fascinerende og skræmmende skikkelser i det 20. århundrede. Filmens titel henviser til en af de mange titler, som Idi Amin gav til sig selv. Han mente, at han var den retmæssige arving til den skotske trone.

 

Dræbte konen
Idi Amin blev født i 1925 eller 1928. Han var fra en fattig landsby i den nordlige del af Uganda, og dengang var man ikke så nøjeregnende med at skrive fødselsdage ned. Faren forsvandt, da Amin var en lille dreng, og moderen var efter sigende en heksekvinde, der blev kaldt Pepsi. Opkaldt efter colaen.

Moderens kælenavn for Idi var Awongo - den som græder meget. Amin brugte hele sit liv på at komme så langt væk fra den beskrivelse som muligt. Navnet Dada blev tilføjet, mens han var i hæren. Ifølge en myte fik han kælenavnet af sine soldaterkammerater, fordi han tit blev taget med kvinder i sit telt. Hver gang undskyldte han sig med, at hun var hans »dada«. Swahili for søster.

Amin var i det hele taget glad for kvinder. Han havde fem koner og utallige elskerinder, men han var også sygeligt jaloux. Da hans kone nummer to, Kay, blev gravid med en elsker, blev der gjort kort proces. Hun blev fundet parteret i baggagerummet af en bil lidt uden for Kampala, hvorefter Amin slæbte deres fælles børn med for at se liget.

»Jeres mor var en dårlig kvinde,« råbte han ind i hovedet på børnene, »se bare, hvad der skete med hende.«

 

Vejen til magten
Amin excellerede i den britisk ledede hær. Han fulgte ordrer, var vellidt af officererne og steg så højt i graderne, som en indfødt kunne gøre. Efter Ugandas uafhængighed i 1962 steg han endnu mere på trods af, at han hverken kunne læse eller skrive ordentligt. Men Amin kunne charmere folk både tæt på og på afstand. Han var lidt af en klovn. Med storhedsvanvid. Som hans selvbestaltede titel viser: »Hans Excellence, Præsident for livstid, Feltmarskallen, Al Hadji, Doktor Idi Amin, VC, DSO, MC, Herre over alle jordens og havets væsener og erobrer af den britiske imperium generelt i Afrika og i Uganda i særdeleshed.« VC, DSO og MC er britiske hædersmedaljer, Amin bestemt aldrig havde modtaget.

Dronning Elizabeth spurgte ham engang, hvorfor han var kommet på besøg i England.

»Købe sko i størrelse 48. Meget svære at finde i Kampala,« svarede Idi Amin friskt.

Senere gik det fra sjovt til absurd. I 1976 skrev han til Tanzanias præsident Julius Nyerere:

»Jeg vil forsikre dig om, at jeg elsker dig meget højt, og havde du været en kvinde, ville jeg have overvejet at gifte mig med dig, selvom dit hoved er fyldt med grå hår. Men når du nu er en mand, så er det ikke en mulighed.«

 
Smed asiaterne ud
Kollapset i Uganda begyndte allerede i 1972, da Amin smed hele Ugandas asiatiske befolkning ud. Det skulle efter sigende være som hævn for, at en smuk asiatisk enke havde afvist den korpulente præsident. Omkring 90.000 asiater, både ugandiske og britiske statsborgere, fik 90 dage til at forlade landet. Med dem forsvandt næsten hele Ugandas middelklasse og forretningsmænd. Deres ejendomme blev i stedet givet til Amins tro soldater, som kørte alting i sænk. Samtidig terroriserede Amins hemmelige politi ’State Research Bureau’ befolkningen med tilfældige henrettelser og omfattende tortur.

Amin var som ung konverteret til islam og beholdt magten ved at styre ved at spille befolkningsgrupperne i landet ud mod hinanden. Amins støtter fik magt og vælde, hans modstandere blev slået ned.

 

Mod verden
Det største vendepunkt i Amins regeringstid skete i 1976, da en palæstinensisk terrorgruppe kaprede et fly og landede i Entebbe lufthavn lidt uden for hovedstaden. Amin førte sig frem som gidslernes store frelser. Men en israelsk redningsaktion ydmygede Amin ved at udradere hans luftvåben, mens de reddede gidslerne. En enkelt person betalte prisen. Den 74-årige jødiske Dora Bloch lå indlagt i Kampala, indtil Amins soldater slæbte hende skrigende fra hospitalet. Hendes lig blev fundet to dage senere.

Amin kom sig aldrig over Entebbe og blev mere og mere paranoid i sit styre. Tre år senere havde Uganda fået nok, og han blev væltet ved et militærkup, hvor den ugandiske befolkning igen gik på gaden for at juble. Nøjagtig som de havde gjort det otte år tidligere.

Idi Amin endte sine dage i 2003 i Saudi-Arabien. Ingen andre ville have ham.

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven