Midt- og Vestsjællands Politi har fredag anholdt tre mænd, som er sigtet for to knivoverfald i Kalundborg og Roskilde. De anholdte er en 43-årig mand fra Lejre, en 35-årig mand fra Greve og en 17-årig mand fra Roskilde.
Det første overfald fandt sted den 25. juli klokken 04.10 i Bredgade i Kalundborg. Her blev en 19-årig mand ifølge politiet passet op af tre personer og ramt af et overfladisk knivstik i maven. Senere samme dag, klokken 18.35, blev en 31-årig mand udsat for et groft overfald ved Kong Magnus Vej i Roskilde. Han fik blandt andet stød med en strømpistol og blev stukket med en kniv i det ene ben.
Politiet mistænker, at de samme tre personer stod bag begge overfald.
- Vi har nogle spor, der kæder de tre personer til de to gerningssteder, og vi mistænker, at de to overfald er sket på baggrund af noget uoverensstemmelse i det kriminelle miljø, siger politikommissær Søren Villadsen ved Midt- og Vestsjællands Politi.
Politiet efterlyser fortsat vidner eller andre med oplysninger om de to overfald.
- Selvom vi har tre anholdte, så vil vi stadig rigtig gerne høre fra vidner, der har oplysninger i forbindelse med de to overfald, siger Søren Villadsen.
Henvendelser kan ske til politiet på telefon 114.