Retten i Viborg har i dag mandag idømt en 31-årig kvinde 12 års ubetinget fængsel for drabet på en 42-årig kvinde. Drabet skete den 30. december 2024.
- Det er en grov sag med flere meget alvorlige forhold, som anklagemyndigheden mener, skal resultere i en hård straf. Jeg er tilfreds med, at retten i Viborg er kommet frem til det samme resultat, siger specialanklager Pia Koudal fra anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi.
Ved middagstid den 30. december 2024 modtog politiet anmeldelse om, at en kvinde var fundet med flere knivstik på en adresse ved byen Gjern øst for Silkeborg. På trods af livreddende førstehjælp blev kvinden senere erklæret død som følge af talrige stik og snit. Samme aften anholdt politiet den dengang 29-årige kvinde og sigtede hende for drabet på den 42-årige.
Kvinden blev desuden dømt for en række overtrædelser af færdselsloven. Blandt andet for påkørslen af en mand i Vemb, der pådrog sig alvorlige kvæstelser som resultat af ulykken.
Den 31-årige kvinde modtog dommen.