Det er ondt i hovedet, det er opkast, det er diarre, det er feber.
Det er salmonella.
Og lige nu oplever Danmark så mange udbrud, at Statens Seruminstitut ikke tøver med at kalde det en epidemi.
Det skriver Nyhedsbureauet Newspaq.
I første halvår af 2008 er hele 1049 borgere blevet ramt af salmonellaen, og det er dobbelt så mange som i samme periode i 2006.
Kødprodukt under mistanke
Formentlig er der tale om ét enkelt kødprodukt, men det er ikke lykkedes eksperter, at finde frem til smittekilden.
- Hvis vi vidste præcist, hvad udbruddene kom af, så var det blevet fjernet fra markedet. Vi regner med, at det er noget kød af en eller anden art, der er ude i butikkerne, som folk bliver syge af. Men desværre har vi endnu ikke fundet frem til, om smittekilden er svinekød, pålæg, oksekød, eller hvad det nu kan være, siger Kåre Mølbak, overlæge på epidemiologisk afdeling på Statens Seruminstitut, til Nyhedsbureauet Newspaq.
- Vi leder med lys og lygte efter smittekilden. Men nogle gange kan det være utroligt svært. Det er lidt ligesom en mordgåde, hvor politiet ikke altid kan finde forbryderen, siger overlægen.
Salmonella
En madsygdom, der giver diarre, feber, ondt i maven, opkast, og så kan man få ondt i kroppen og hovedet.
Man bør gå til en læge, hvis man har mistanke om, at man har fået en salmonella-forgiftning.
De fleste tilfælde går over af sig selv, men hos børn eller folk, der har en underliggende sygdom, kan det være nødvendigt at give antibiotika.
Kilde: Newspaq