Nu kan cubanske bønder snart blive herrer over egen jord.
Ifølge de statslige medier i Cuba skal det nemlig være muligt for private bønder selv at købe og dyrke de store landbrugsområder, der i øjeblikket ligger brak. Det skriver dr.dk.
Den nye reform er den mest vidtgående siden Raúl Castro i februar afløste sin bror Fidel Castro som Cubas præsident. Den er også endnu et tegn på, at Raúl Castro langsomt løsner det kommunistiske styres stramme greb om økonomien i Cuba.
Ingen godsejere
Selvom reformen er vidtgående, er der stadig begræsninger.
Ingen må købe mere end 13 hektar af den braklagte jord og ingen privat bonde må eje mere en 40 hektar jord i alt. Det cubanske styre vil nemlig undgå, at der igen kommer godejere i Cuba, som der var det før Fidel Castro i 1959 satte sig til rette i præsidentstolen.
Af hensyn til nationens sikkerhed forsøger Raúl Castro at gøre øriget selvforsynende med fødevarer. Reformen er et forsøg på at styre i den retning.