Administration 

Coop klar med kæmpe plan: 40.000 ansatte får ny hverdag

Arkivfoto. (Foto: Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix/arkiv)

Coop Danmark vil nedbringe antallet af nedslidte medarbejdere og arbejdsulykker gennem en stor, international arbejdsmiljø-kampagne. Andre store, danske koncerner som Novo Nordisk og Lego er allerede med ombord.

Antallet af Coop-ansatte, der kommer galt af sted på jobbet, skal bringes betragteligt ned.

Det er målet for Coop Danmark, der netop har tilsluttet sig den internationale arbejdsmiljøkampagne, Version Zero, som har det erklærede mål at forebygge nedslidning og arbejdsulykker blandt medarbejderne. Det oplyser Coop i en pressemeddelelse.

Coop, der blandt andet har butikskæderne Fakta, SuperBrugsen og Kvickly under sig, vil som den første danske dagligvarevirksomhed bruge den internationale kampagne til at forbedre arbejdsmiljøet for medarbejderne i hele landet. Detailvirksomheden har 40.000 ansatte fordelt på 1.100 adresser i hele Danmark.

- Vi synes, Vision Zero er en god vision, og den passer rigtig godt på Coop, da vi arbejder strategisk med arbejdsmiljø i forvejen. Det er afgørende for os, at vores ansatte kan komme helskindet hjem fra arbejde, siger Thomas Hermann, arbejdsmiljøchef i Coop, til Avisen.dk.

Chefgangen skal være med

Hensigten med Version Zero, som den internationale sikkerhedsvirksomhed ISSA står bag, er at forplante en sikkerhedskultur i den enkelte virksomhed fra topledelse til den enkelte medarbejder på gulvet. Det skal ske ved, at man i større omfang investerer ressourcer i et godt arbejdsmiljø, og hvor man opsætter nogle mål for, hvordan man når derhen.

Så langt i processen er Coop Danmark dog ikke nået endnu, erkender Thomas Hermann.

- Vi har endnu ikke lagt os fast på, hvordan vi konkret vil nedbringe nedslidning og arbejdsulykker, men det er en proces, der er i gang. I november vil Coops Hovedarbejdsmiljøudvalg nedsætte en projektgruppe, der skal arbejde videre med det, siger han og slår fast:

- Siden 2011 har vi arbejdet strategisk med at sikre et godt arbejdsmiljø for vores ansatte, så vi får reduceret nedslidning og arbejdsulykker. Det vil vi fortsætte med i Vision Zero, hvor vi som noget nyt også involverer topledelsen i projektet. Ledelsen i de enkelte butikker gør det fint i forhold til at sikre de ansatte et godt arbejdsmiljø, men i topledelsen kan vi blive endnu bedre til arbejdsmiljøledelse.

Hvordan skal Karen, der arbejder som servicemedarbejder i Fakta mærke, at hun bliver mindre nedslidt med den nye vision?

- Det kommer heller ikke til at ske i morgen. Vision Zero er et strategisk fokus. Eksempelvis vil vi have større fokus på, hvad de varer, vi får ind i butikkerne, vejer, siger Thomas Hermann.

- I forbindelse med forarbejdet til denne beslutning har jeg været i kontakt med Arbejdsmarkedets Erhvervssikring for at se, hvor mange nedslidningssager vi er involveret i, og hvad de handler om. Mange af de anerkendte sager handlede faktisk om eksem-skader, som de ansatte får, når de vasker hænder mange gange i løbet af en arbejdsdag. Det var overraskende for os, da vi havde forestillet os, at de fleste sager handlede om butiksrøverier, løft af varer og ergonomi, lyder det fra Thomas Hermann.

Skyggetal

Hos HK Handel, der har mange butiksansatte blandt sine medlemmer, er man begejstret for Coop Danmarks nye tiltag. Det er selvom butiksansatte ligger relativt langt nede på listen over brancher, hvor der er flest anmeldte arbejdsulykker, viser en opgørelse fra Arbejdstilsynet fra 2017. Her ligger ansatte i byggeriet, slagteriarbejdere og politiet i top.

- Alle initiativer, der kan forbedre et sundt og sikkert arbejdsmiljø på arbejdsmarkedet er velkommen. Det er et spændende internationalt initiativ, der fokuserer på forebyggelses-tankegangen i forhold til arbejdsmiljøet. Det er ikke kun godt for den enkelte at mindske antallet af ulykker og forbedre arbejdsmiljøet, men også for en virksomheds økonomi. Høj medarbejdertilfredshed er også godt for kunderne, siger Merete Kaffka, arbejdsmiljøkonsulent i HK Handel.

Selvom detailbranchen ikke ligger i top over anmeldte arbejdsulykker, skal man tage tallene med et gran salt, lyder det fra arbejdsmiljøkonsulenten.

- Der er skyggetal, som en sådan opgørelse ikke har med. Der kan jo være sager, der ikke bliver anmeldt, og så er der jo også en del, eksempelvis de unge, der kun er i detailbranchen i kort tid, men som senere i deres karriere, kan få mén eller en arbejdsskade forårsaget af deres tid i en butik, forklarer Merete Kaffka.

Minister: - ikke acceptabelt 

Et ekspertudvalg, nedsat af regeringen, udkom i september med anbefalinger til en ny og forbedret arbejdsmiljøindsats på det danske arbejdsmarked. Udvalget blev nedsat efter, at en undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) viste, at den hidtidige indsats ikke havde ført til ønskede resultater i forhold de politisk fastsatte 2020-mål på arbejdsmiljøområdet.

Da udvalget præsenterede sine anbefalinger udtalte beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) følgende:

- Vi skal passe godt på de cirka 2,8 millioner mennesker, der hver dag går på arbejde i Danmark. Det er dem, der får vores samfund til at hænge sammen, og de har selvsagt krav på et godt og trygt arbejdsmiljø. Desværre kan vi se, at stadig flere ansatte overbelastes fysisk og psykisk, og det er en uacceptabel udvikling. Derfor har jeg også set meget frem til at modtage udvalgets anbefalinger til, hvordan vi alle i fællesskab kan forbedre arbejdsmiljøet ude på landets arbejdspladser.

Foruden Coop Danmark har også store danske virksomheder som Novo Nordisk og Lego tilsluttet sig Vision Zero. 

Tanken bag Vision Zero

Alle ulykker er mulige at forebygge, hvis arbejdspladsen som en naturlig del af hverdagen har et fælles fokus på sikkerhed. Det er tankegangen bag Vision Zero, som er en strategi, som man blandt andet kan bruge til ulykkesforebyggelse. Nul ulykker skal ikke forstås som et absolut mål men som en proces eller rejse, der indebærer nye måder at tænke og arbejde med sikkerhed på.

Fire fokuspunkter, der fremmer Vision Zero:

1. Engagement: Både ledere og medarbejdere er engagerede og forpligtede på at efterleve den fælles vision om at skabe et sikkert og sundt arbejdsmiljø.

2. Kommunikation: Visionen skal fortælles på en måde, så det giver mening for alle på arbejdspladsen og samtidig er en naturlig del af hverdagen. 

3. Kultur: Medarbejderne opfatter, at lederne prioriterer sikkerhed i hverdagen - også under tidspres. Alle er med til at diskutere og tage beslutninger om arbejdsmiljøspørgsmål.

4. Læring: Man dækker ikke over fejl, men kan være åben og lære fra det skete. Der er mere fokus på, hvad der går godt, end hvad der går dårligt.

Kilde: Videncenter for Arbejdsmiljø

 

UDVID

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal