Administration 

Blogger: Stem på en førtidspensionist hvis du er træt af djøfferne

Der er kun en lille uge til kommunalvalget, og det er her man skal benytte sig af sin demokratiske ret og stemme. For kommunalpolitikerne er ægte mennesker, der ikke har endnu ikke har gjort politik til deres levevej, skriver blogger og taxachuaffør, Jesper Grunwald.

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

DER BLIVER GÅET TIL MAKRONERNE i den kommunale valgkamp.

Der er heller ingen tvivl om, at de sociale medier – og væsentligst Facebook – har betydet, at der bliver slået ekstra hårdt på tromme. For der er jo millioner af danskere, der spiller med. Og så mærker jeg tydeligt i mit eget ”taxi-parlament”, at der virkeligt er noget at slås om, selv om det er politikerne på Christiansborg, der ligger de brede rammer for de kommunale budgetter.

Det kan godt være, at skatteindkrævningen lige nu er begrænset af en blå finansminister. Men vælgerne føler sig mindre begrænset af partifarverne – især i kommuner udenfor København. Det kan man strengt ideologisk sige er slapt. Men i virkeligheden er det tættere i pagt med demokratiets ånd. Vi stemmer ifølge grundloven ikke på ideologier – vi stemmer på personer.

Kandidaterne, skal knytte deres ideer og forslag til deres partifarve – det er ikke partierne, der sender deres missionærer.

I dagens blogindlæg – en lille uge inden valget – vil jeg skrue ned for vreden og surheden og skrue op for kærligheden til vores demokrati. Måske er der særligt brug for det i en tid, hvor vi sparker til dem, der ikke forstår den danske kultur og historie med frie valg, folkelighed og fredsommelighed – og tonen er jernhård i det politiske debat. Jeg tænkte over det - gik tilbage i mine egne oplæg og opslag - og ja!

DER ER LIGE LOVLIG MEGEN KRIG og krigsretorik i valgKAMPEN.

Lad mig for en ordens skyld komme med en politisk varedeklaration:

Jeg er politisk (uorganiseret) til venstre for midten. Jeg betragter mig som socialist – men jeg er ikke marxist. Jeg mener ikke, at arbejderne SKAL eje produktionsmidlerne og at fællesskabet nødvendigvis er den rette arbejdsgiver. Lige så lidt som liberalisterne, der vil kastrere staten – og med stor tjenstvillighed fra det politiske, akademiske centrum har solgt ud af vores fælles ejendom i den ene skandaløse privatisering efter den anden, bryder jeg mig om herliggørelsen af statens magt. Tankerne om kontrol, forbud overvågning er ubehagelig og modstanden mod statsdiktaturet burde fylde meget mere på den brede venstrefløj.

Jeg støtter den udlevede – grønne politik. Altså den, der bliver til noget i praksis – frem for at vi lægger os til at ”dø” i den globale opvarmning.

Ligesom jeg går ind for at skaffe langt flere unge i  langt mere attraktive, faglige uddannelser. Frem for at dyrke de gymnasiale uddannelser som en religion og ryste i bukserne over den håndværker-immigration der bliver nødvendig lige om lidt.

Udvikle en levende folkeskole – frem for at bekymre os så meget over friskolernes vækst.

Deleøkonomi, hvor det ikke er storkapitalen, der skummer fløden.

Fællesskab, der forpligter, som det er sagt så ofte på højskoler og i forsamlingshuse.

JEG HAR SAGT DET MANGE GANGE i mine beretninger fra det virkelige taxiliv: Der er langt mindre politisk dogmatik i min taxi end i medievirkeligheden.

Jeg møder konservative, som ikke vil sænke topskatten- Bborgerlige, som ikke ville sælge DONG. Socialister, der gerne vil tale brugerbetaling i det statslige og kommunale. Knaldrøde pirater, som synes, at man skal forbyde fundamentalisme. Humanister, der vil have mere politi på gaderne. Soldater, der er modstandere af de krige, de deltager i.

De tænker på tværs af partier og ideologier og er tættere på folkestyrets ånd og bogstav.

LIGE nu bør vi ikke tale kommunevalget ned i den sump af politikerlede og  ”det nytter ikke en skid - de gør alligevel, hvad der passer dem”.  For kandidaterne ER tættere på. Eller i hver fald: Partierne har kandidater, som lever et ganske almindeligt liv.

Det er det særlige ved det kommunale valg, hvor de fleste kandidater endnu ikke har gjort politik til deres levebrød. 

SÅ HVIS DU ER TRÆT af mande-kulturen og sexismen i politik, - gå ud og stem på den kvinde, der tør sige det åbent og sige fra.

Hvis du ser, at der er færre repræsentanter for en voksende ældre generation – stem på den ældste.

Hvis du er træt af en voksende klasse af akademikere og økonomer – djøfiseringen af politik – så brug dog google til at finde ud af, hvad det er for en virkelighed, han kender til – den unge, velfriserede mand med slipset på valgplakaten. Hvornår fik han sidst hår hud på fingrene?

Hvis du vil fastholde FOLKET i folkestyret - gå dog ud og stem på de sygeplejersker, elektrikere, specialarbejdere, skolelærere, SOSU-assistenter, førtidspensionister, lærlinge, der står på listen for det parti, du føler dig tættest på.

Eller endnu klarere: Skift til nabopartiet, hvis ikke du finder en troværdig kandidat der, hvor du plejer at stemme.

GØR SOM DET SLAGORD i journalistikken, jeg lærte på højskolen i Århus for 40 år siden: ”Show it, don’t tell it”:

Vis, hvad du vil i stedet for at snakke så meget om det.

Brug en time inden valget på tirsdag på at ”forske” i kandidaterne, før du sætter dit kryds.

Og for guds skyld – og især til de unge: Mød nu op på valgdagen!

For hvis vi opgiver troen på folkestyre, forandring og kommunevalg lige nu, kaster vi demokratiet fra os.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen