Danmarks forsvar er klar til at modstå et norsk stormløb næste lørdag i Oslo. Forsvarskaptajnen Daniel Agger har nemlig meldt sig til kamp efter en kortere skadespause.
"Når jeg kan træne, og jeg føler, at jeg er i stand til at spille vores kamp på søndag, kan jeg også spille den landskamp. Det, der skal til, for at jeg ikke spiller mod Norge, er, at Morten Olsen ikke vil spille med mig," siger Daniel Agger til Jyllands-Posten.
Daniel Agger har døjet med en skade i knæet siden slutningen af februar, men efter han i sidste uge besøgte en knæspecialist, er det gået den rigtige vej.
Danmark møder Norge lørdag 26. marts. Norge fører Danmarks gruppe tre point foran Danmark. Derfor vil en fit Daniel Agger være vital for et godt resultat i Oslo, som kan bringe landsholdet tættere EM i 2012.
Kilde: JP