Af Leny Malacinski, lema@avisen.dk
Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) skælder ud på den danske presse, som hun mener gik over grænsen.
Det skete, efter at regeringen besluttede sig for et forbud imod religiøse symboler på danske dommere, selv om integrationsministeren havde advaret imod et forbud i en kronik onsdag i Politiken.
- Journalisterne har på uforskammet vis hele tiden spærret mig vejen på Christiansborg. Hvis ikke de vil opføre sig ordentligt over for mig, vil jeg heller ikke snakke med dem. Hvis de tror, at de kan trænge mig op i en krog for at få mig til at sige noget, så må jeg sige, at det er den værste måde, hvis man vil have mig til at sige noget. De har stået oppe i sofaerne på Christiansborg og brugt elevatoren, så de var tæt på at ødelægge den. De var også tæt på at ødelægge nogle malerier. Det er en fuldstændig hysterisk opførsel, siger Birthe Rønn Hornbech til Nyhedsavisen.
Pressen er en modspiller
I en kommentar til de seneste dages pressedækning kritiserer hun pressen for at udlægge en almindelige politisk diskussion forud for regeringens beslutning om et forbud som en splittelse i Venstre. Hun mener desuden, at pressen bør acceptere, når hun siger, at hun accepterer regeringens beslutning.
- De prøver at skabe en sag, der ikke er der. Jeg er meget ked af det, for jeg mener, at pressen burde være en meget vigtigt medspiller i demokratiet, men jeg synes, de hidser hinanden op og dermed bliver en modspiller, fordi der ikke er nogen, der tør sige noget. Vi kan jo ikke være tjent med at dygtige mennesker udefra får afsmag for politik, og at dem, der er blevet valgt ikke tør sige noget. Det er dødsensfarligt for demokratiet. En diskussion bliver hurtigt stemplet som en splittelse, siger Birthe Rønn og fortsætter:
- Et forsøg på nuancer bliver benyttet til at lave hysteriske historier, som slet ikke handler om indholdet. Det betyder, at flere og flere politiskere, som gerne vil nuancere og som har indsigten vil trække sig fra det politiske arbejde. Der er selvfølgelig grænser for hvilke omkostninger, man vil betale, siger hun.
Forulempet i sit hjem
Hun føler sig desuden forulempet ved at blive opsøgt på sin private bopæl.
-Det synes jeg er meget ubehageligt. For jeg er valgt på mine meninger, ikke på at man skal genere mig derhjemme og ringe til min familie. Det er meget ubehageligt, når man ved, at jeg ikke vil have det.
- Det værste er, at man ikke kan færdes frit. At man legemligt bliver forulempet og ikke kan få lov til at tale i privattelefon eller gå på toilettet, uden at der står en flok køtere og bjæffer.
Har du en sort bog med journalister, du ikke vil tale med?
- Jeg har en udmærket hukommelse. Jeg stiller det krav til mig selv, at hvis jeg skal tale med journalister, skal der også være et budskab. Hvis jeg ikke har noget at sige, så siger jeg ikke noget.
Birthe Rønn Hornbech er kendt for at stå fast på sine holdninger, selv om de går imod Venstres officielle linie
Hunhar stået fast på, at det bør være op til Domstolsstyrelsen og ikkepolitikerne at beslutte, hvorvidt dommere må bære tørklæde på arbejdet
Tidligere har hun været skeptisk over for at udvise terrormistænkte fra Danmark uden dom eller retssag
I sagen om mordplanerne mod Muhammed-tegneren Knud Westergaard skrev hun dog under på udvisningen som integrationsminister
Birthe Rønn Hornbech følger dog partiets linie og slår fast, at det er statsminister Anders Fogh Rasmussen, som er »bossen«
Birthe Rønn Hornbech
64-årige Birthe Rønn Hornbech blev udpeget som integrationsminister i 2007
Hun er uddannet jurist fra Københavns universitet i 1971
Hun kendt som en af de særligt liberale Venstre-folk
Hun er også kendt for at stå fast på sine holdninger, selv om de går imod partiets officielle holdning