Babylykken blomstrer hos Tina Lund og Allan Nielsen. Ridepigen er gravid i tredje måned og sat til at føde på parrets bryllupsdag.
"Jeg er så lykkelig og glad," siger Tina Lund til bt.dk og fortæller, at hun endnu ikke ved, om det bliver en dreng eller en pige.
"Det vigtigste er bare, at det bliver et sundt og raskt barn. Men når den dag kommer, hvor lægerne kan se det, så er vi nok så nysgerrige, at vi gerne vil have kønnet at vide," siger hun.
Tina Lund har længe gerne ville være gravid, og parret besluttede i oktober at forsøge. De er overraskede over, at det gik så stærkt.
"Jeg tog en graviditetsprøve i både november og december, men de var negative. Men jeg blev ved med at føle, at der var et eller andet, fordi jeg var så træt. Så jeg bestilte tid ved lægen den 15. januar, og så viste det sig, at jeg var gravid. Det var rimelig vildt, siger en glad Tina Lund til bt.dk.
Hun har planer om at fortsætte med ridningen, så længe hun kan. Ridepigen og den tidligere fodboldspiller har dannet par siden 2009. Mens det bliver Tina Lunds første barn, har Allan Nielsen i forvejen tre børn fra sit første ægteskab med designeren Rikke Mai.
Kilde: bt.dk