Et voldsomt jordskred har ramt Mexico.
300 huse er blevet begravet og katastrofen er endnu ikke under kontrol, men mellem 500 og 600 mennesker frygtes dræbt under jordmasserne, skriver BBC.
Jordskredet er sket i delstaten Oaxaca i det sydlige Mexico, og er forårsaget af voldsom regn fra flere tropiske storme. Det gør nu også, at redningsarbejdere er forhindret i at nå frem til området.
"Der har været masser af regn, floderne er oversvømmede og vi har svært ved at komme frem, fordi jorden også er skredet ud på vejene," siger guvenøren i Oaxaca, Ulises Ruiz, til Televisa network.
Ulises Ruiz siger samtidig, at mange af de begravede folk har ligget og sovet ved jordskredet, og at redningsarbejderne frygter flere omkomne end 600.
"De snakker om op til 1000 omkomne," siger han ifølge BBC.
Området ligger i det sydlige Mexico ved bjergkæden Sierra Juarez bjergkæden og byen Santa Maria Tlahuitoltepec, der er kendt for sine arkæologiske attraktioner.