Siden 2001, hvor den nuværende regering kom til magten, er antallet af unge, der afslutter en ungdomsuddannelse faldet kraftigt.
Men en forbedret indsats skal nu sikre, at 85 procent af alle unge til næste år skal have en ungdomsuddannelse.
Men ifølge Socialdemokraterne er regeringen helt på afveje i sagen om ungdomsuddannelser. Christine Antorini, uddannelsesordfører i partiet, mener, at regeringen snyder med tallene, og dermed får det til at se bedre ud på papiret, end det reelt er. Det skriver Berlingske Tidende.
Antorini slår fast, at regeringen har talt unge med i deres nye forbedrede statistik, som er kommet ind på en videregående uddannelse uden at have gennemført en ungdomsuddannelse.
Undervisningsminister Bertel Haarder (V) erkender, at det er misvisende at tælle disse unge med, men fastslår, at de nye tal uanset hvad tyder på, at der er en forbedring på vej i antallet af gennemførte ungdomsuddannelser.
Regeringen vil intensivere indsatsen yderligere, og øge andelen af unge med en gennemført ungdomsuddannelse til hele 95 procent af en årgang, når vi når 2015.