Kun tre uger langs med de sjællandske veje skulle der til, før politiets forsøg med stærekasserne på Sjælland fangede 4.000 fartsyndere.
"I betragtning af at vi lige er startet og har skullet foretage tilpasninger, så fungerer de ganske udmærket," siger Bent Bruun, der er politikommissær i Rigspolitiets Færdselsafdeling, til Jyllands-Posten.
Stærekasserne, der tager billeder af fartgale bilister, er på prøvetid i et år. Det er det første forsøg af slagsen og derfor svært at vurdere om 4.000 fartbøder er mange.
"Men man kan jo sige, at uanset antallet, så er det altid for mange," siger Bent Bruun.
Modstanderne af stærekasserne mener, at de er til fare for trafikken, da de får bilisterne til at bremse hårdt op for at undgå en fartbøde, men det afviser Bent Bruun.
"Kritikere kommer altid med yderpunkterne, og jeg ved ikke, hvor mange det helt ærligt drejer sig om, der kører sådan," siger han.