Danmarks Naturfredningsforening (DN, red.) går nu i rette med Miljøstyrelsen, efter styrelsen har revurderet og godkendt miljøgodkendelsen for virksomheden AAK - bedre kendt som den gamle Aarhus Oliemølle - der ligger på Aarhus Havn.
Godkendelsen tillader, at AAK fortsat kan udlede spildevand direkte i havnebassinet. Men ifølge Miljøstyrelsen selv mangler man viden om, præcis hvilke stoffer spildevandet indeholder, og hvilke konsekvenser udledningen har for det lokale vandmiljø. Det får nu DN til at klage over afgørelsen, som foreningen mener strider mod både dansk lovgivning og EU-regler.
Præsident i Danmarks Naturfredningsforening og formand for den lokale DN-afdeling i Aarhus, Sebastian Jonshøj, kalder sagsbehandlingen dybt kritisabel.
- Det er side 1 i bogen om miljøgodkendelser, at man skal kende stoffernes beskaffenhed og hvad der udledes, ligesom man også skal vide, hvordan stofferne påvirker nærmiljøet. Det er hele pointen med miljøgodkendelser. Styrelsen mangler altså to helt centrale faktorer, og alligevel udstikker man bare en godkendelse. Så kan vi jo lige så godt droppe at have et miljøgodkendelsessystem, siger Sebastian Jonshøj.
Natur under pres
Kritikken kommer i en tid, hvor havmiljøet i Aarhus Bugt er under massivt pres. Iltsvind, tab af bundvegetation og faldende biodiversitet har gjort tilstanden i bugten til et af de mest omdiskuterede miljøemner i landet, og der er politisk fokus på at bremse yderligere belastning af de indre danske farvande.
Miljøgodkendelser er det centrale værktøj, myndighederne bruger til at sikre, at virksomheder ikke overbelaster naturen med deres spildprodukter. Kravet er, at der skal foreligge dokumentation for både udledningens sammensætning og dens miljøpåvirkning, før en tilladelse kan gives.
DN peger desuden på paralleller til den såkaldte Koppers-sag fra Fyn, hvor en lignende problemstilling om utilstrækkelig viden om spildevandsudledninger har været fremme. Ifølge foreningen bør erfaringerne derfra få alarmklokkerne til at ringe hos Miljøstyrelsen, når der træffes afgørelser om nye eller reviderede tilladelser til udledning i sårbare havområder.
Med klagen ønsker Danmarks Naturfredningsforening at få omgjort godkendelsen og pålægge Miljøstyrelsen at indhente den nødvendige viden om spildevandets indhold og effekter, før virksomheden på ny får lov at udlede til Aarhus Havn.