Nemlig.com investerer et trecifret millionbeløb i et nyt, højautomatiseret varehus i Brøndby, der efter planen står klar i 2028. Med anlægget vil onlinesupermarkedet kunne servicere dobbelt så mange kunder som i dag og samtidig presse priserne yderligere ned.
Selve automatiseringsteknologien leveres af den britiske specialist Ocado, der er kendt for at udvikle robot- og logistikløsninger til onlinesupermarkeder verden over. Systemet skal gøre plukning, pakning og udlevering af dagligvarer markant mere effektiv end i virksomhedens nuværende varehus.
Investeringen falder midt i Nemlig.coms treårige strategiperiode Transformér, hvor målet er at hæve omsætningen med 43 procent. Ifølge stifter og adm. direktør Stefan Plenge er virksomheden nu et år inde i planen, og udviklingen går efter bogen.
- Investeringen skal sikre, at vi kan fortsætte vores gode vækst. Vi er et år inde i vores treårige strategiperiode Transformér, hvor vi vil øge omsætningen med 43% og alt tyder på at det vil lykkes. Vi har derfor brug for at udvide vores kapacitet markant, siger Stefan Plenge.
Han lægger ikke skjul på, at de lave priser er en central del af forretningsmodellen for Danmarks største onlinesupermarked, og at effektiviseringen i det nye varehus skal komme kunderne til gode ved kassen.
- Vi ved, at lave priser er vigtige for kunderne, og med investeringerne i nyt varehus og automatik fra Ocado, bliver vi markant mere effektive. Det vil vi bruge til at cementere vores prisposition som en af Danmarks billigste, siger Stefan Plenge.
Konsekvenser for ansatte
Den tunge automatisering får dog også konsekvenser for de ansatte i driften. Nemlig.com beskæftiger i dag et stort antal medarbejdere til at plukke og pakke ordrer, men når robotterne overtager en større del af arbejdet, vil behovet for hænder falde.
- Automatiseringen kommer til at have betydning for antallet af medarbejdere i vores drift efter 2028. Det er en opgave vi har stor respekt for og varetager i tæt dialog med medarbejdere og fagforeninger, siger Stefan Plenge.