Kun få unge gider skifte vandrør, reparerer naturgasanlæg og opsætte nye toiletter.
Der er mandefald i vvs-branchen, og det bekymrer brancheforeningen Blik & Rør.
- Vi får alt for få elever til at opretholde bestanden, siger forbundssekretær Kim Fusager Balle til Politiken.
Ideelt set skal erhvervsskolerne hvert år uddanne 700 vvs'ere, men de sidste fire år er det kun blevet til 600 årligt.
Det kan mærkes, når der kun er uddannet 6.500 vvs-folk.
- Trods krisetider er flere virksomheder begyndt at efterspørger arbejdskraft. Kan vi ikke skaffe dem, der er brug for, vil der blive åbnet op for import af arbejdskraft fra udlandet, siger Kim Fusager Balle til Politiken.
Både fagforeningen og de tekniske skoler forudser et "væksteventyr" for nyuddannede vvs'ere, fordi faget står for energioptimering og grøn energi med solfangere og varmepumper.
Alligevel føler mange unge sig ikke tiltrukket af faget. Det skyldes dårligt image, mener Leif Dam Pedersen, uddannelseschef på erhvervsuddannelsescentret EUC Sjælland.
- De unge tror, at vvs handler om at rense lokummer, men det er langt mere teknisk og varieret i dag. Vi har brug for bogligt stærke elever, siger Leif Dam Pedersen.