Det var overvågningsbilleder fra s-toget, der tirsdag førte til anholdelse af en 17-årig asylansøger, som angiveligt havde forsøgt at voldtage en ung kvinde lørdag nat.
Tilnærmelserne begyndte på perronen i Hellerup, hvor gerningsmanden befandt sig med nogle venner.
Efterfølgende gik han alene ind i kupeen, hvor den 18-årige kvinde havde sat sig.
Han forsøgte at trække trusserne af hende og voldtage hende, men måtte opgive, da hun sparkede ud efter ham og efterfølgende satte sig ved siden af en anden pasager, som sad og småsov.
Tip fra borger
I går offentliggjorde politiet billederne - blandt andet på Avisen.dk - og det førte til et tip om, at den unge mand bor på et asylcenter i nordsjælland.
- Tippet viste sig at være rigtigt, og manden blev anholdt klokken ti i formiddags. Vi har haft lidt problemer med at få en tolk frem, så vi afhører ham lige nu. Derfor ved vi ikke, hvordan han forholder sig til sagen, fortæller vicepolitiinspektør Henning Svendsen til Avisen.dk.
Den 17-årige kommer fra grænseområdet mellem Iran og Irak, men det vides ikke, hvor længe han har opholdt sig i Danmark.
Han vil blive fremstillet i et grundlovsforhør i Lyngby onsdag formiddag.