Staten skal ikke blande sig i, hvordan folk klæder sig, så længe påklædningen ikke direkte virker blufærdighedskrænkende.
Foreningen Kvinder for frihed vil forbyde piger under 18 år at gå med tørklæde. Tørklædepigerne kommer til at føle sig syndige og urene, og så får de vitaminmangel. Tørklædet skal altså tvinges af, lyder det fra forkvinde Vibeke Manniche.
Ja, der er problemer ved tørklædet. Mange muslimer tolker Koranen, så kvinder skal bære tørklæde for at undgå chikane og for at bevare anstændighed. Man kan så diskutere, om kvinder i Vesten med tørklæde netop risikerer chikane, fordi de går med tørklæde. Og mon ikke kvinder sagtens kan være anstændige uden tørklæde i et frit og ligestillet samfund.
Men det må hver enkelt afklare med sig selv. Ligesom navle- og tungepiercinger er tilladt med forældrenes accept, selvom det både kan opfattes som udtryk for sex og satanisme – og være sundhedsfarligt.
Hvis staten generelt skulle gribe ind over for påklædning til unge, der kan opfattes som skadeligt, så kunne man forbyde alt fra t-shirts med kvindeforagtende rappere til tøj med kaninører, der ligner logoet fra det erotiske magasin Playboy.
Og så ville vi få et meningstyranni, hvor kun påklædning, der ikke kan tolkes i nogen andre retninger end den statsdikterede, er lovligt.
Velkommen til Nordkorea.