Administration 

Thomas Evers' liv ændrede sig efter et opkald

Kendte
to smilende personer
Thomas Evers Poulsen kørte grædende hjem, da han fik at vide, at han skulle danse med daværende statsministerfrue Anne-Mette Rasmussen. En partner, som han efterfølgende helt frem til 2014 optrådte sammen med og har været nede at besøge i familien Foghs sommerhus. (Arkivfoto). (Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix)

I år fejrer "Vild med dans" 20-sæsoners jubilæum, og det gør den professionelle danser Thomas Evers Poulsen egentlig også.

Da Thomas Evers Poulsen sagde sit job som sælger op for at hellige sig "Vild med dans", troede han, at pausen ville vare et par sæsoner.

Men den kendte dansestjerne har været en fast del af programmet siden premieren i 2005. Hovedsageligt som danser, men også en enkelt sæson som dommer samt en sæson som kommentator.

I år fejrer "Vild med dans" 20-sæsoners jubilæum, og det gør Thomas Evers Poulsen sådan set også.

- Der har været mange forskellige både op- og nedture. Der har også været tårer. Men det er grinene og de gode oplevelser, som står så stærkt for mig, understreger Thomas Evers Poulsen.

Det var i 2004, at han hørte, at der var planer om en dansk udgave af konceptet.

Selv havde han som 21-årig stoppet sin professionelle dansekarriere.

Thomas Evers Poulsen levede, hvad han selv beskriver som et helt almindeligt liv. Han passede sit sælgerjob og kunne derudover gå i biografen en onsdag aften, hvis han ville, og ellers gøre, hvad han havde lyst til i weekenderne, da han ikke længere skulle træne op til og deltage i turneringer hele tiden.

Men da en sportsdanserforening havde fået en forespørgsel fra produktionsselskabet bag "Vild med dans", om de kendte nogle professionelle dansere, der kunne være interesserede, blev beskeden viderebragt til Thomas Evers Poulsen.

- Noget, jeg troede, jeg havde parkeret som et afsluttet kapitel, kom lige pludselig ind i mit liv igen, fordi det var vendt rundt og var dans på en anden måde, fortæller han.

Han meldte tilbage, at de bare kunne ringe til ham.

Men det var først i castingprocessen, da en anden også nævnte hans navn som en potentiel professionel danser til programmet, at han blev kontaktet.

- Jeg fik opkaldet den 22. februar 2005, siger Thomas Evers Poulsen og tilføjer, at han husker datoen, fordi den er hans mors fødselsdag.

Det blev et prompte ja, og Thomas Evers Poulsen debuterede på dansegulvet med Klovn-stjernen Mia Lyhne.

Parret vandt i sommeren 2005 den første danske udgave af "Vild med dans". Det var over tv-håndværkeren Erik Peitersen og hans dansepartner, Marianne Eihilt, som siden 2019 har været dansedommer.

- Da vi havde vundet, sagde jeg: "Man skal slutte på toppen", fortæller Thomas Evers Poulsen.

Han nævnte lidt i sjov, at han så i stedet ville være enten vært eller dommer.

Det hørte produktionen.

I den følgende sæson sad han bag dommerbordet med Anne Laxholm, Britt Bendixen og Jens Werner og kunne følge med, da skuespiller David Owe og partner Vickie Jo Ringgaard vandt.

Thomas Evers Poulsen mærkede dog, at det var svært at sidde stille i stolen og bedømme hæl og tå. Han tænkte, at dommerdebuten samtidig ville blive hans afdansningsbal. Så han sagde nej til at vende tilbage som danser i sæson tre og ville i stedet hellige sig sælgerjobbet igen.

- Løn til den første i måneden, pension og faste kolleger betød meget for mig. Men så snakkede jeg med min mor, som sagde: "Måske skulle du alligevel kaste dig ud i det. Du skal nok få et arbejde igen om et år eller to, når "Vild med dans" slutter", genfortæller Thomas Evers Poulsen.

Sluttede gjorde "Vild med dans" nu ikke, og Thomas Evers Poulsen blev betaget igen. Han fortsatte fra tredje sæson og frem til syvende. Den ottende sæson i 2011 takkede han nej til i ønsket om at forny sig selv. Men selv det år sad han alligevel i studiet fredag efter fredag og livebloggede for B.T.

Året efter var han tilbage og har været det siden og lever i dag af dans - både på tv og i andre sammenhænge.

Det er blevet til endnu to sejre og fire tredjepladser. Han dansede Badehotellet-stjernerne Ena Spottag og Merete Mærkedahl til tops i henholdsvis 2015 og 2020.

Men der har da også været et par kortere sæsoner iblandt de 18 på gulvet.

Thomas Evers Poulsen mindes, dengang han og entertainer Annette Heick røg ud som par nummer syv, selv om hun ifølge den professionelle danser var blandt de bedste på gulvet den aften.

Men det handler egentligt ikke om, hvor langt parrene danser sig, men hvor langt de rykker sig, forklarer Thomas Evers Poulsen.

- Udgangspunktet er jo den, man danser med, og det er deres historie, man formidler på en måde, siger han.

Thomas Evers Poulsen har været åben omkring, at han kørte grædende hjem, da han inden femte sæson i 2008 fik at vide, at han skulle danse med daværende statsministerfrue Anne-Mette Rasmussen, der er gift med Anders Fogh Rasmussen.

En partner, som han efterfølgende helt frem til 2014 optrådte med og har været nede at besøge i familien Foghs sommerhus.

Sæsonen efter var han skræmt over at skulle danse med skuespiller og sanger Pernille Højmark. Han var lidt bange for hendes facon.

- Jeg har haft fordomme. Men jeg har lært helt vildt meget personligt af alle mine partnere. For eksempel at give lidt mere slip end jeg måske ellers ville, siger Thomas Evers Poulsen og understreger:

- Det kan godt være, at jeg har lært mine partnere mange trin. Men de lærer mig meget på mange andre parametre. Det lyder som en kliché, men jeg har virkelig været glad for dem alle sammen.

- Jeg har ikke vundet med dem alle, men alligevel har jeg. Det er lige så stort, at de lykkes, som at få en sejr.

I år danser Thomas Evers Poulsen med debattør og tidligere folketingsmedlem Özlem Cekic, og fredag venter der parret en jive.

Går de videre til næste program, når de det sjette i rækken, som er dedikeret til "Vild med dans'" 20-sæsoners jubilæum.

Om "Vild med dans" fortsætter 20 sæsoner endnu - og om Thomas Evers Poulsen snører danseskoene igen - må tiden vise.

- Så længe jeg stadig synes, det er sjovt, og at TV 2 selvfølgelig stadigvæk synes, jeg gør et godt stykke arbejde, og jeg stadig fornyer mig, svarer Thomas Evers Poulsen.

"Vild med dans" kan ses på TV 2 og TV 2 Play fredag klokken 20.00.

/ritzau/

Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

hospital med gæster
Nyheder

Hospitaler åbner dørene: Her kan du komme med bag kulissen

Frihedsgudinden
Nyheder

Dansk eksport til USA bremser efter mange års voldsom vækst

udstilling
Nyheder

Danmark åbner direkte forbindelse til Ukraine: Her kan alle være med

råvarer og hygge på åbent hus
Nyheder

36 steder åbner dørene søndag: Se hvad der sker nær dig

cykelferie
Livsstil

Efteråret nærmer sig: Du kan stadig nå en weekend på cykel

Vejarbejde
Nyheder

Hastighedsgrænsen ved vejarbejder er ikke for sjov

Vinderne
Nyheder

Murstensbyggeri fra 1940'erne vinder stor renoveringspris

regn
Nyheder

Advarsel efter skybrud: Skaderne kan vise sig flere uger senere

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors