Den svenske regering forventer en stor tilstrømning af flygtninge fra Ukraine og foreslår derfor at genindføre id-kontrol på grænsen til Sverige.
Det oplyser den svenske minister for infrastruktur, Tomas Eneroth, tirsdag.
- Det er vigtigt, at regeringen har de redskaber, som er nødvendige for at kunne tage ordentligt imod dem, som kommer til Sverige, udtaler ministeren i en pressemeddelelse.
Den svenske regering vurderer, at flygtningekrisen kan blive så alvorlig, at der er nødt til at blive truffet foranstaltninger for at kunne opretholde lov og orden og beskytte den nationale sikkerhed, lyder det.
Lovforslaget indebærer muligheden for at tjekke id på dem, som ankommer til Sverige med tog, bus eller passagerskib.
Et tilsvarende midlertidigt krav om id-kontrol på grænsen blev indført under den såkaldte flygtningekrise i 2015.
Det nye lovforslag skal ifølge den svenske regering træde i kraft den 8. april og gælde i seks måneder med mulighed for forlængelse. Dette forudsætter godkendelse fra Riksdagen.
- Regeringen har forståelse for, at en genindførelse af id-tjek påvirker den enkelte rejsende og pendler. Det er derfor vigtigt, at muligheden ikke bliver brugt i større omfang og længere tid end nødvendigt, siger Tomas Eneroth.
Ifølge forslaget er rejsende, som rejser fra eller via Norge undtaget kontrollen.
Det gælder også personer under 18 år, som ledsages af en forælder.
Det fortæller integrations- og migrationsminister Anders Ygeman ifølge det svenske nyhedsbureau TT.
- Jeg tror, at det vil være rigtig godt at få det her på plads, så har vi har lidt bedre styr på, hvem der kommer og hvor mange, siger han.
Knap tre uger efter at Rusland invaderede Ukraine den 24. februar, har antallet af ukrainere, som er flygtet ud af landet, rundet tre millioner.
Nye tal fra FN's flygtningeorganisation (UNHCR) viser tirsdag, at 3.000.381 mennesker indtil videre har forladt Ukraine. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.