Rusland indkalder til hastemøde i FN's Sikkerhedsråd efter et angreb mod en syrisk militærbase, der angiveligt er udført af den amerikanskledede koalition.
- Den russiske FN-ambassadør er blevet bedt om at indkalde til et hastemøde i sikkerhedsrådet om denne situation, siger den russiske udenrigsministers talskvinde Maria Zakharova til den russiske tv-kanal Rossia-24 ifølge AFP.
Talskvinden gør det klart, at Rusland forventer en fuld forklaring fra USA, der skal fremføres for sikkerhedsrådet.
Angrebet, som ifølge de russiske myndigheder har kostet 62 fra den syriske hær livet, var rettet mod det syriske militærs positioner ved Deir al-Zor i det østlige Syrien.
Anklagerne er ikke blevet afvist af USA.
- Koalitionsstyrkerne troede, at de angreb en af Daesh' kamppositioner, skriver Pentagon i en meddelelse.
Daesh er en anden betegnelse for Islamisk Stat.
- Koalitionens luftangreb blev stoppet omgående, da embedsmænd i koalitionen blev informeret af russiske embedsmænd om, at det var muligt, at det mandskab og de køretøjer, der var målet, var en del af det syriske militær, fortsætter Pentagon.
Samtidig siger en anonym kilde i det amerikanske militær ifølge Reuters, at det er "rimelig sikkert", at angrebet er blevet foretaget af USA.
Ifølge Reuters er det også sandsynligt, at FN's Sikkerhedsråd vil følge Ruslands anmodning og mødes. Det siger anonyme diplomater ifølge nyhedsbureauet.
Syriens udenrigsminister har opfordret FN's Sikkerhedsråd til at fordømme det, de kalder "den amerikanske aggression" og kræver, at USA skal respektere Syriens suverænitet, siger ministeriet i en meddelelse, der er bragt i landets statsejede medie.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.