Alt fra klamme festivaltoiletter til beskidte hunde, der har rullet sig rundt, er blandt udfordringerne i det nye TV 2 Zulu-program "Det rene vanvid".
Skuespillerinden Neel Rønholt er vært og står i spidsen for konkurrencen, hvor ti deltagere kæmper om at blive den, der gør bedst og renest rent.
Det afslører hun i et opslag delt på Instagram.
- Om det har smittet af på mine opvaskeevner, kan man diskutere, men jeg lover jer masser af gode grin og nyttige rengøringstips og ti helt vidunderlige deltagere. Det var simpelthen en kæmpe fest at lave, skriver Neel Rønholt i opslaget.
I programmerne må deltagerne også finde deres egne nyttige tips frem, når de almindelige rengøringsmidler er byttet ud med ting fra køkkenskabet, og kalkfjerner er forbudt at fjerne de genstridige belægninger med.
I nogle af de andre udfordringer i programmerne er de klassiske remedier at fjerne snavs og skidt med tilbage på hylden - men mærkaterne står på græsk, så deltagerne må lugte sig frem, lyder det fra TV 2.
"Den rene vanvid" får premiere på TV 2 Zulu den 4. april klokken 21.10.
/ritzau/
Af Grith Larsen, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.