En mand, der er mistænkt for at stå bag drabene på fem mennesker i et indkøbscenter i den amerikanske by Burlington fredag aften lokal tid, er blevet anholdt.
Det oplyser en talsmand for politiet i delstaten Washington ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Den mistænkte blev anholdt i byen Oak Harbor lørdag aften lokal tid.
Fredag iværksatte politiet en intens menneskejagt, efter at en ukendt gerningsmand havde skudt omkring sig i indkøbscentret Cascade Mall i Burlington. Han skød og dræbte fire kvinder og en mand.
Forbundspolitiet FBI oplyser, at der ikke er tegn på, at angrebet skulle have forbindelse til terror eller andre angreb i landet.
- Vi har ingen indikationer på, at der er tale om en terrorhandling, sagde Michael Knutson, der er leder af FBI's afdeling i Seattle, ifølge Reuters lørdag.
Skyderiet fandt sted fredag aften lokal tid i kosmetikafdelingen i butikken Macy's.
Ifølge det lokale medie King 5 skød gerningsmanden omkring sig i omkring et minut, før han lagde sit våben på disken og flygtede fra stedet til fods. Han menes at have handlet alene.
Kilder fortæller samtidig til King 5, at den 20-årige anholdtes ekskæreste tidligere har arbejdet i netop Macy's.
Politiet offentliggjorde lørdag et grynet billede af den mistænkte. Han beskrives som en ung mand med latinamerikansk udseende. På overvågningsbilleder er han blevet set med en riffel i hånden.
King 5 rapporterer, at den 20-årige var i besiddelse af tre våben fredag aften. Alle tre var købt på lovlig vis af den anholdtes far. Ifølge det lokale medie havde den unge mand stjålet våbnene fra sin far.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.