Svindlerne udnytter frygten for afbrudt strøm og forsøger at få penge fra kunder gennem falske regninger.
Det skriver B.T.
Svindelmetoden kaldes phishing, hvor bedragere sender beskeder, der ligner officielle meddelelser fra selskabet.
De kræver betaling af beløb på 128 eller 322 kroner og bruger selskabets navn og logo for at skabe troværdighed.
Mange modtagere føler sig presset, fordi beskederne truer med at lukke for strømmen.
Kundeservice under pres
Energiselskabet oplever en betydelig belastning på kundeservice, fordi mange ringer for at få bekræftet, om beskederne er ægte.
Virksomheden har derfor udgivet en vejledning til at spotte phishing og advarer om aldrig at følge links i uventede beskeder.
Med 1,2 millioner kunder kan svindlen få vidtrækkende konsekvenser, men med opmærksomhed og kritisk sans kan man beskytte sig selv og sine oplysninger.