Lavere renter og en lav vækst sætter ikke sine spor hos den nordiske bankkoncern Nordea.
Banken kom ud af de første ni måneder med et ordinært resultat på 22,78 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 21 procent i forhold til perioden i 2011.
Og ser man på nettorenteindtægterne, bærer de da heller ikke præg af, at Nationalbankens renter er historisk lave. Nordea formåede alligevel at øge indtjeningen her.
Nettorenteindtægterne landede på 32,2 milliarder kroner i de tre første kvartaler i 2012 - og det er en stigning på syv procent i forhold til perioden sidste år.
Koncernchef Christian Clausen er da også meget tilfreds med resultatet:
- 65.000 nye relationskunder i privatkundesegmentet og styrkelse af relationerne med erhvervskunder har trods det lave renteniveau ført til de højeste indtægter og det højeste ordinære resultat nogensinde i de første ni måneder af et år, siger han.
/ritzau/