Den 18-årige, der er mistænkt for dødsvold mod en 20-årig libaneser i Tingbjerg, er allerede kendt af politiet.
Det oplyser Københavns Politi, mens den 18-årige sidder i grundlovsforhør sigtet for vold med døden til følge.
- Han er kendt for enkelte sager. Blandet andet en voldssag, siger vicepolitiinspektør Jens Møller til Ritzau.
En 20-årig libaneser døde mandag aften af sine kvæstelser, efter at han i weekenden blev overfaldet i Tingbjerg i København.
Den unge mand havde fået svære skader i hovedet, og politiet mener, at han har været udsat for stump vold og adskillige slag - han havde også fået knivstik i den ene balle.
Den 18-årige mand, der har en anden etnisk oprindelse en dansk, blev anholdt mandag.
Det var en cyklist, som på vej hjem fra arbejde fandt den bevidstløse mand på et stisystem i det øde og tætbevoksede område i det nordvestlige København. Vidner havde set flere personer flygte i en hvid bil nær gerningsstedet.
Politiet var i første omgang usikre på, hvem offeret var. Han blev fundet iført pyjamas-lignende bukser og en varm sweater - men uden id på sig.
Da den unge libaneser i forvejen var kendt af politiet for en enkelt lovovertrædelse, kunne fingeraftrykseksperter identificere manden på hospitalet, og de pårørende blev underrettet.
/ritzau/