Administration 

Minister utilfreds med tilsyn i giftsag

Minister utilfreds med tilsyn i giftsag
Efter ny redegørelse tvivler Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) på, at Arbejdstilsynet har gjort nok for at stoppe alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljøloven på LM Wind Power.. (Foto: Les Kaner/Beskæftigelsesministeriet.)

Redegørelse fra Arbejdstilsynet fastslår, at LM Wind Power har haft alvorlige og tilbagevendende problemer med arbejdsmiljøet. Minister tvivler på, at Arbejdstilsyn har gjort nok for at stoppe problemerne.

LM Wind Power har haft alvorlige og tilbagevendende problemer med arbejdsmiljøet for tusinder af ansatte, der har produceret vindmøllevinger med giften styren.

Det fastslår en redegørelse fra Arbejdstilsynet og Arbejdsskadestyrelsen om arbejdet med opløsningsmidlet styren på LM Wind Power i perioden 2000-2010.

Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) tvivler samtidig på, at Arbejdstilsynet har gjort nok for at stoppe alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljøloven. Hun har nu stillet en række yderligere spørgsmål til Arbejdstilsynet.

"Jeg er i tvivl om, om myndighederne har reageret konsekvent nok på de meget alvorlige problemer," siger ministeren.

Minister: Tilsyn har måske ikke gjort nok

”Redegørelsen bekræfter, at LM Wind Power har haft alvorlige og tilbagevendende problemer med arbejdsmiljøet. Jeg synes, at virksomheden burde have taget ved lære, når Arbejdstilsynet har påpeget den samme type problemer år efter år,” siger Inger Støjberg.

"Arbejdsmiljøet er arbejdsgiverens ansvar, og jeg stiller mig derfor undrende overfor, at LM Wind Power år efter år har modtaget påbud fra Arbejdstilsynet om den samme type problemer uden at tage ved lære af det."

Ministeren mener også, at redegørelsen rejser en række spørgsmål om, hvor vidt myndighedernes indsats har været tilstrækkelig. Inger Støjberg er blevet alvorlig i tvivl om, hvor vidt tilsynet fungerer ordentligt.

"Er der for eksempel en rimelig sammenhæng mellem opfølgningen fra Arbejdstilsynets tilsynsførende og alvoren i de problemer med arbejdsmiljøet, de har påpeget? Og har myndighederne fulgt tilstrækkeligt op på de mange påbud, de har givet år efter år?,” siger ministeren.

Ministeren ønsker samtidig at få svar på, om Arbejdstilsynet har sammenlignet de mange enslydende påbud, der er givet til LM Wind Powers 13 danske fabrikker. Hvorfor kan en stor virksomhed får så mange påbud om de samme alvorlige problemer år efter år i mere end ti år?

”Det er nogle af de spørgsmål, som jeg nu har bedt Arbejdstilsynet og Arbejdsskadestyrelsen svare på. Jeg har brug for svarene for at kunne vurdere, om Arbejdstilsynet har reageret godt nok, og for at minimere risikoen for, at vi ser tilsvarende sager i fremtiden,” siger Inger Støjberg.

"Jeg lægger meget vægt på, at vi får fulgt grundigt op på denne sag, så vi sikrer, at ingen ansatte bliver syge af at gå på arbejde".

Minister: Alle skal nu melde arbejdsskader

”Jeg vil fortsat opfordre alle, som har en mistanke om, at de er blevet syge af arbejdet med styren, til at anmelde det til Arbejdsskadestyrelsen,” siger Inger Støjberg.

Redegørelsen, som i dag er sendt til Arbejdsmarkedsudvalget, vil snarest blive fulgt op af en redegørelse for perioden 1995-1999 og senere af en redegørelse for perioden 1978-1994. Det skyldes, at tilsynsdokumenter fra før 2000 skal rekvireres hos Landsarkiverne.

Inger Støjberg tog sidst i februar initiativ til et samarbejde med virksomheden og de relevante faglige organisationer for at sikre, at arbejdsskader fra LM Wind Power bliver anmeldt til Arbejdsskadestyrelsen.

Samtidig bad ministeren Arbejdsskadestyrelsen etablere en taskforce, som skal behandle de anmeldte skader.

 

FAKTA: Bøder på 140.000 kr.

"Foreløbig konklusion på Arbejdstilsynets tilsyn med det kemiske arbejdsmiljø på LMWind Power i perioden 2000-2010

Arbejdstilsynet har i perioden 2000 – 2010 foretaget i alt 113 tilsynsbesøg på de 13 LM Wind Power afdelinger. Arbejdstilsynet har givet 52 reaktioner i form af 31 påbud, 10 afgørelser om væsentligeproblemer samt 11 vejledninger i relation til de kemiske arbejdsmiljøpåvirkninger, der er knyttet til polyester støbningsprocesser. Herudover har Arbejdstilsynet i flere omgange indstillet virksomheden til politiet til straf for overtrædelse af arbejdsmiljøloven. Dette resulterede i bøder påhenholdsvis 30.000 kr., 62.500 kr. samt 140.000 kr. Alle bøderne blev afgivet i relation til kemiskearbejdsmiljøpåvirkninger, herunder til polyesterstøbning. Én af bøderne vedrørte dog også en truckulykke."

Arbejdsskadestyrelsen skriver om anmeldte skader i perioden 2000-2010:

"Af de 51 anerkendte sager om erhvervssygdomme relaterer de 16 sig til kemiske påvirkninger (eksemlidelse, hudsygdomme: 14 sager og 2 sager med indeklimagener/astma/rhinitis/allergi). Dertil kommer, at enkelte hørelidelser muligvis også kan være relateret til styren.

Desuden er afvist 8 forgiftningstilfælde, 19 nervesygdomme, 3 sager om kræft, 12 eksem og hudlidelser, 8 hørelidelser, 8 astma".

"Der kan endvidere ikke på baggrund af de indtil nu anmeldte skader ses et markant antal af skadermed langtidsvirkninger såsom kræft og hjerneskader knyttet til udsættelse for styren. Dette billedekan eventuelt ændre sig såfremt det viser sig, at disse sager ikke er blevet anmeldt, men numuligvis vil bliver anmeldt på baggrund af beskæftigelsesminister Inger Støjbergs initiativer," skriver styrelsen.

 

LM: Vi er tilfredse med redegørelse

På trods af redegørelse fra Arbejdstilsynet fastslår, at LM Wind Power har haft alvorlige og tilbagevendende problemer med arbejdsmiljøet, og at Arbejdsskadestyrelsen fastslår, at ansatte er blevet alvorligt syge i perioden, er virksomheden tilfredse med den foreløbige redegørelse.

LM Wind Power skriver i en pressemeddelelse, at: "Tilsynets rapport bekræfter, at der til dato ikke er anerkendt erhvervssygdomme som kræft og hjerneskader på grund af brugen af styren."

Dette gælder for perioden 2000-2010, som myndighederne foreløbigt har undersøgt.

Avisen.dk har talt med en mand, der var ansat i 1980'erne. Han har fået anerkendt en hjerneskade som arbejdsskade hos Arbejdsskadestyrelsen og har derfor tilkendt erstatning. Han ønsker ikke at stå frem med sit navn.

LM er dog stadig "bekymret" for "bekymrede ansatte":

”Vi er stadig bekymrede for, at der kan være medarbejdere – især tidligere ansatte – som kan være bekymrede for at deres helbred er blevet påvirket af deres arbejde hos os. Vi fortsætter vores gode samarbejde med både myndigheder og eksterne rådgivere for at sikre at alle sager bliver gennemgået, hvis det ikke allerede er tilfældet”, siger Helle Larsen Andersen, kommunikationschef i LM Wind Power.

FAKTA

Ministeren har i dag fremsendt denne redegørelse om arbejde med vindmølleproduktion og anvendelse af styren på LM Wind Power i perioden 2000-2010 til udvalget.

Læs også ministerens pressemeddelelse.

FAKTA:

Arbejdstilsynet har siden 1995 udstedt 35 påbud for giftige styrendampe, heraf syv sidste år. Flere LM-arbejdere ønsker en undskyldning fra LM og en undersøgelse af langtidsvirkningerne på deres helbred. Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) har nu igangsat en helbredsundersøgelse og modtog  i dag en redegørelse fra Arbejdstilsynet og Arbejdsskadestyrelsen.

 

ANMELD DIN SYGDOM:

Alle nuværende og tidligere LM-ansatte, der er syge eller har været syge, skal hurtigst muligt kontakte Arbejdsskadestyrelsen via:


- Telefon 72 20 60 00. Sig du skal tale med chefkonsulent Rikke Nissen, der er kontaktperson i den særlige enhed, der skal undersøge LM-ansatte.

- Eller send e-mail til ask@ask.dk – Att. Rikke Nissen.

- Du kan også selv anmelde din sygdom eller arbejdsskade via Arbejdsskadestyrelsens hjemmeside: www.ask.dk. Her er et Link
til en online anmeldelsesblanket.


- Du kan også gå til din egen praktiserende læge. Lægen har pligt til at anmelde din sygdom eller arbejdsskade.

- Gå til fagforening, der kan hjælpe dig med at føre en sag.

"Vi vil virkelig opfordre alle til at ringe til os, hvis de har en mistanke om, at deres helbred kan være påvirket af arbejdet for LM Wind Power (LM Glasfiber)," siger Birgitte Lyhne Broksø, pressechef i Arbejdsskadestyrelsen.

 

Tip os om LM

Har du arbejdet for LM Glasfiber (LM Wind Power), eller har du et tip om LM, så skriv til journalisterne, der står bag sagen: Jens Peter Kildevang: jens@avisen.dk eller tlf. 27 13 65 50. Eller kontakt journalist Morten Frich: mnf@berlingske.dk


tv deltagerne
Film og TV

Seerfavoritter vender tilbage i Jaget Vildt: Nu får jægerne uventet hjælp

omsorg
Nyheder

Urolig over verden? Her er syv råd til at passe på dig selv

Rasmus Munk Alchemist
Mad og drikke

Verdenskendt dansk restaurant lukker fem måneder om året

læge
Nyheder

Efter millionindsats: 91 læger og 47 sygeplejersker ansat

dæk skiftes
Biler

Skal du skifte til vinterdæk nu? Her er reglerne, du skal kende

Royal run kongen
Sport

Her samler Royal Run Danmark i 2027

dansk politi
Nyheder

Politiet slog til på motorvejene: 73 forseelser på få timer

veteran match
Nyheder

57 kampe samler sporten om særlig hyldest til danske veteraner

Leopardus tilcayo
Dyreliv

"Mærkelig kat" viste sig at være noget helt særligt

dansk politi
Krimi

Hun sagde, det var benzin og tændte lighteren: Nu er 36-årig dømt

Henriette Kjærgaard Overgaard-Madsen
Nyheder

50 danskere får deres egne historier på den klassiske leverpostej

Ditte Okman
Kendte

Ditte Okman stopper på Radio IIII: Siger jobbet gjorde hende syg

mand i kørestol foran unge
Nyheder

Flere unge kommer alvorligt galt afsted i trafikken

landbrug
Dyreliv

59 gårde åbner dørene søndag: Kom helt tæt på dansk landbrug

pc
Krimi

18-årig 764-leder dømt for voldtægt og drabsforsøg begået på afstand

VR
Nyheder

Børn træner togture og indkøb i VR: Skal gøre hverdagen lettere

grønt
Iværksætteri

En halv lasagne blev starten på 10 års kamp mod madspild

tiktok
Nyheder

Norge advarer om populære apps: Kriminelle kan få kontakt til børn

bus
Nyheder

Nyt regionalt budget: Millioner til busser, uddannelse og PFAS

politi dansk
Krimi

Politi slog til mod bordel: To kvinder vurderes at være handlet

pårørende
Nyheder

100 pårørende samles til en dag i deres navn

østre landsret
Krimi

Otte års fængsel for grooming og seksuelle overgreb mod mindreårige

sociale medier på telefon
Nyheder

EU går efter techgiganternes greb om børn: Ud med vanedannende funktioner

Still fra filmen
Film og TV

Mads Mikkelsen, Tessa og robotter indtager Blokhavn i ny Gigis-film

læser i bog
Nyheder

Undersøgelse: Studerende er ofte stressede

far barn
Nyheder

3 millioner skal give knap 100 familier en bedre start

Lego skibet
Nyheder

30 år gammelt LEGO-skib solgt: Se prisen her

hund med familie
Nyheder

Flåtsæsonen er ikke slut: Dit kæledyr kan tage dem med hjem

Hustjek
Nyheder

Boligejere overser tusindvis af kroner: Hver femte kender ingen af ordningerne

dansk politi
Krimi

Politiet tjekkede ni knallerter ved skole: Det gav otte sigtelser

Cyklist
Nyheder

Markant stigning: Flere cyklister og fodgængere ender på skadestuen

Seriemorder, kvinde fundet død
Krimi

Ni kvinder fundet døde på to måneder: Frygt for seriemorder vokser

Dyreværnet og KV
Dyreliv

90.000 herreløse katte: Ny indsats skal bremse de store kolonier

Åbning i Herning
Mad og drikke

Svensk burgerkæde åbner sin første restaurant i Danmark

Hjememværnet
Nyheder

Skærpet trusselsbillede: 1.500 frivillige soldater træner beredskab

retten i Glostrup
Krimi

Solgte lattergas for 100.000 kroner: Nu skal 33-årig i fængsel

ferie
Rejser

Hedebølge og naturbrande får danskere til at genoverveje Sydeuropa

skolerne
Nyheder

København bruger 435 millioner: Ny specialskole skal stå klar i 2031

færgen Tyrfing
Nyheder

Kæmpe batteri skal sikre strøm til elfærgen på Samsø

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang

børnehave
Nyheder

Afstemning: AI-billeder i børnehaven? Forældrene debatterer grænsen på Reddit

koncert
Underholdning

Over 30 koncerter på tre dage: Søndag bliver klassisk musik børnenes

roskilde uni
Nyheder

Nyt masterforløb: Skal ruste myndigheder og virksomheder til kriser

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Stod bag 30 indbrud og flere forsøg

test
Biler

Ny sikkerhed i biler: Kan slå alarm, hvis et barn bliver glemt

dansk politi
Nyheder

55-årig fængslet i stalkingsag: Sigtet for 18 forhold mod eks-partner

blodprøver
Nyheder

Nye hiv-tal bekymrer: Halvdelen bliver diagnosticeret sent

kabler
Nyheder

Kun grundskole på CV'et: I disse brancher kan lønnen runde 60.000 kroner

Grafitti fjernes
Advertorial

Annonce

Trygge facader i byen kræver faste aftaler

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited.
Nyheder

SMVdanmark efter EU-tale: Virksomhederne har ventet længe nok

oplægsholderne
Nyheder

Viborg går nye veje: Nu skal familier have hjælp til skærmvanerne

Carllo Yaboy
Nyheder

Lokalpolitiker ser store muligheder i Hundige: ”Et vanvittigt stort potentiale”

Horesta
Nyheder

Nye bøder på op til 100.000 kroner skal ramme Airbnb-snyd

Birthe Kjær og Thomas Evers Poulsen
Nyheder

Storebæltsbroen bliver rød: Hele Danmark opfordres til at gøre det samme

computer arbejde
Nyheder

Forsikringssvindel koster dyrt: Familie betaler mindst 700 kroner ekstra

læser med barn
Nyheder

Dit barn gider ikke læse? Her er 6 enkle greb, der kan hjælpe

børn med hånden oppe
Nyheder

Nye tal om skolebørn: Hvert femte har været udsat for fysisk vold

retten i Randers
Krimi

45 beboere evakueret efter voldsom brand: 33-årig får fire års fængsel

Nationalbanken
Nyheder

Nye danske tal: Virksomheder ansætter færre, når de tager AI i brug

Dreng depresssiv
Nyheder

Magnus fik endelig venner: Nu sidder han med telefonen det meste af dagen

Marianne Lyngby Pedersen
Nyheder

Bog & idé advarer mod hurtig nulmoms: Vil vente til 1. juli

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

dansk politi
Krimi

11 personer sigtet: Væksthuse var fulde af skunk

Lejligheder
Nyheder

Lejere fanget i lang ventetid: Venter op til 30 måneder på svar

retten i Roskilde
Krimi

Syv mænd dømt: Overfaldt fan-koordinator foran kone og barn