Adskillige personer er omkommet under en kraftig eksplosion i den pakistanske hovedstad, Islamabad.
Det rapporterer BBC Online.
Angiveligt skulle der være mellem 10 og 15 politifolk blandt de omkomne, oplyser flere medier.
Ifølge BBC skyldtes eksplosionen en selvmordbombe, der blev bragt til sprængning i et område med stort politiopbud.
Årsdag for optøjer
Betjentene havde taget opstilling nær byens store 'Røde Moské', der for præcis et år siden var skueplads for voldsomme sammenstød mellem politi og radikale muslimer.
Muslimerne havde barrikaderet sig i moskéen, og over hundrede blev dræbt, da politifolk stormede moskeen for altså præcis et år siden.
Årsdagen skulle markeres i Islamabad med en stor demonstration, hvortil politiet var udkommanderet i stor stil.
- Eksplosionen skete et kvarter efter, at demonstrationen var opløst. En stor gruppe betjente var placeret et par hundrede meter fra moskéen, og de var målet for angrebet, siger en højtstående politikilde til nyhedsbureauet AFP.