I de seneste to måneder har der været 40 naturbrande i Egtved-området mellem Kolding og Billund. Nu viser det sig, at det kan være en lokal brandleder, der står nogle af de mange brande.
Sydøstjyllands Politi har været meget opmærksomme på brandene fra starten og selv om alle brande er blevet slukket uden hverken personskade eller bygningsskade, er risikoen for spredning er meget høj, når vejret er tørt – og især når der er tale om påsatte brande.
Sydøstjyllands Politi indledte derfor tidligt i forløbet en efterforskning og har altså nu anholdt en 50-årig mand for forsætlig brandstiftelse.
Vejle Amts Folkeblad erfarer fra flere kilder, at manden er leder af det lokale brandvæsen. Den oplysning er dog ikke blevet bekræftet af politiet, der på nuværende tidspunkt ikke vil dele flere oplysninger om sagen med offentligheden.
Den 50-årige mand, der ifølge Vejle Amts Folkeblad har en ledende stilling på den lokale brandstation, blev tirsdag formiddag fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Kolding.
Her nægtede han sig skyldig i de 11 sigtelser, han fik læst op af anklageren. Dørene blev efterfølgende lukket af hensyn til den videre efterforskning.
Politiet har efterforsket brandene fra starten. (Foto: Presse-fotos.dk)
Presse-Fotos.dk