Penge, indsamlet af venner, familie og private er eneste realistiske løsning, hvis en dansk familie fra Kalundborg skal gøre sig noget håb om at blive frigivet af somaliske pirater.
Det vurderer danske og udenlandske eksperter ifølge Politiken.
Den danske familie blev i sidste uge kapret i deres sejlskib i Det Indiske Ocean.
Gidselsagen minder meget om den situation, et britisk ægtepar sidste år befandt sig i. Parret blev først løsladt efter 388 dages gidseltagning, og efter at det lykkedes familie og venner at indsamle mellem to og fem millioner kroner.
"Det var en sej kamp at indsamle pengene, der kom fra familie, venner og andre bidragydere. Derfor tog det meget lang tid at få frigivet ægteparret, og der er grund til at frygte det samme for den danske familie," siger forskeren Roger Middleton fra den britiske tænketank Chatham House til Politiken.
Den vurdering deles af ph.d. Lars Bangert Struwe, der forsker i pirateri ved Center for Militære Studier.
Han siger, at pirater er forretningsfolk, der lever af at have stor tålmodighed.
I Kalundborg er naboer gået i gang med en privat indsamling.
Kilde: Politiken