En af de to mænd, der i oktober blev anholdt for at lægge planer om et terrorangreb mod Jyllands-Posten, David Headley, bliver nu også sigtet for medvirken til angrebet i Mumbai i november sidste år.
Tahawwur Rana, der blev anholdt sammen med Headley, er fortsat under mistanke fra FBI og de indiske myndigheder, men mistanken har endnu ikke ført til en egentlig anklage, skriver politiken.dk.
Angrebet i Mumbai er et af de mest voldsomme terrorangreb, Indien har oplevet. Terrorister angreb et hotel og flere andre lokaliteter samtidig, og mere end 160 mennesker blev dræbt under angrebet.
Terrororganisationen Lashkar-e-Taiba har taget ansvaret for angrebet.
Det er den amerikanske anklagemyndighed, der står bag anklagen mod Headley. Ifølge nyhedsbureauet Reuters samarbejder myndigheden med de danske myndigheder.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.