Administration 

Jonni hader de fremmede - og alle de andre idioter

Lederen af de danske nynazister er igen bag tremmer. Her har han været før. Men den 42-årige Jonni Hansen kommer ud igen om lidt og fortsætter præcist, hvor han slap. For han har en mission.

• Nazi-Jonni står til mindst 60 dages fængsel
• Nazi-Jonni lagt i håndjern
• 100 anholdt efter nazi-demonstration

Af Kaare Sørensen, kaso@avisen.dk 

 Jonni Hansen er vred.

Ikke bare gnaven eller lidt morgenutilpas - nej, nazilederen fra Greve er så vred, at det kan mærkes i hvert et hår på kroppen. Fyldt med et had, der har vokset gennem et helt liv og kun bliver stærkere.

Bare at tænke tanken - at der bor andre end danskere i Danmark er nok til at tænde oprøret. Og at de fodformede humanister, de stupide københavnske intellektuelle og de røde militante »tåber« ikke kan se, at de er ved at ødelægge Danmark hjælper ikke på Jonnis humør.

»Vi er nødt til at sætte en offensiv ind og gøre det klart, at vi vil kæmpe for at sikre den hvide races overlevelse... Det er en kæmpe fejl at bagatellisere problemet, som så mange andre gør, for det kan blive enden på os,« som han sagde til JydskeVestkysten for nylig.

Indvandrede, flygtninge, asylansøgere, Naser Khader, afrikanere, asiater, racefremmede, ja, dem alle - de skal ud af Danmark. Sådan har han næsten altid haft det, siger de, der kender Jonni Hansen.

Den første vrede

Engang var han bare en ung uprøvet knægt i Danmark. Et skilsmissebarn, der voksede op på Sjælland og ikke var alt for vild med at gå i skole. Som helt ung smed Jonnis mor Jonnis far ud og ind flyttede i stedet en marokkansk mand, der var kommet til landet som fremmedarbejder. Som Ekstra Bladet skrev det i begyndelsen af 1990 erne, så fik Jonni »som barn tørret numse af en marokkaner«.

Jonnis lillesøster er således halv marokkaner, og forstår man Jonni, så forstår man, at sådan noget er problematisk. Selv har han stolt fastholdt, at hans barndom »ikke gør mig selv biologisk uren«.

Et sted i ungdommen transformerede Jonni sig fra ung mand til vred ung mand. Han slog fra sig, kiggede stolt på hagekorset, hamrede i bordet, strakte arm, benægtede holocaust (»Ingen jøder er blevet gasset i koncentrationslejrene,« som han siger), rejste til marcher i udlandet og opførte sig, så alle huskede Jonni Hansen. Han var midt i den danske nynazisme.

Kørte unge over

Bare 26 år gammel blev Jonni leder af Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse (DNSB), et parti og en organisation, der har rødder tilbage til 1930 ernes første naziparti i Danmark og som stadig bruger Hitlers hagekors på magasiner, flag og brevpapir.

Bag et højt grønt hegn på Hundige Strandvej 153 i Greve på Sjælland ligger partiets berømte hovedkvarter.

Det er fra huset her, at den nynazistiske Radio Oasen sender nyheder og musik fra et lille studie, og det er her nynazister fra de nordiske lande diskuterer, fester og deler spydige bemærkninger. Og varmer pølser på den store grill i haven, der naturligvis er formet som et hagekors.

Et par dage før juleaften 1999 forsøgte en gruppe venstrefløjsaktivister at angribe den grønne hegn med en motorsav. Jonni svarede igen ved resolut at trykke speederen på sin røde Volvo 242 i bund og køre bilen direkte mod de unge. I alt syv kom til skade, da de blev mast op mod rækværket.

»Jeg er faktisk et meget fredeligt menneske,« sagde Jonni Hansen under den efterfølgende retssag, men Østre Landsret sendte ham halvandet år bag tremmer for påkørslen. Den fik dog ingen betydning for hans lederskab af DNSB. Snarere tværtimod styrkede det billedet af Jonni Hansen, som manden, der gør noget. Og ikke bare ser til.

Skal sendes hjem

Spørger man Jonni Hansen om hvor mange, der er enige med ham - hvor mange medlemmer, han har i DNSB - får man et løst træk på skulderen. Men iagttagere mener, at der formentlig er tale om 150 stykker i Danmark. Ved de tre seneste kommunalvalg i Greve fik Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse henholdsvist 137, 74 og 73 stemmer. Ved regionsvalget forrige år blev det til 611 stemmer i Region Sjælland ¿ svarende til cirka én promille. De fleste personligt på Jonni.

Blandt vennerne hører ikke længere hjemmeværnet eller den lokale skydeklub. Begge har smidt Jonni ud af frygt for at blive kædet sammen med den hårde tone mod indvandrerne. Eller de breve som folk med udenlandsk klingende navne i Nordsjælland modtog sidste år. Her stod blandt andet, at brevene var »en sidste påmindelse« om at forlade landet, før »krigen mod bastarderne« begynder.

Dengang afviste Jonni Hansen, at han havde skrevet brevene. Men han var i øvrigt helt enig med indholdet.

»Vi er trods alt nogle danskere, der mener, at de fremmede - alle, der ikke tilhører den hvide race - skal sendes hjem. Det må de lære at leve med,« sagde han til de altid beredvillige medier.

I dag kan Jonni Hansen ikke tale med medierne. Han er i fængsel. På næste torsdag kommer han måske ud igen. Men uanset hvad, vil han fortsat være en vred mand.

En vred mand med et had.

faktaboks

• Den danske nazileder Jonni Hansen er foreløbig varetægtsfængslet frem til 30. august. Det sker efter Jonni Hansen tilsyneladende slog og ramte en betjent lørdag middag i Kolding. Han risikere op mod 30 dagens fængsel for overfaldet.

• Omkring 150 tyske, svenske og danske nynazister var i Kolding for at markere dødsdagen for den tyske nazist Rudolf Hess, der døde for 20 år siden.

• Nynazisterne kom i løbet af lørdagen i kamp med omkring 100 autonome, der demonstrerede mod marchen.

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud