John Iversen: 25 kroner for en flaske god vin
En uge med to vine fra Bordeaux er en sjældenhed i testen. Det skyldes især, at alle de store og meget dyre vine fra området skygger for de gode køb fra området.
John Iversen
John Iversen er Avisen.dk's vinanmelder. Han er superkok, tidligere politiker og medforfatter til bogen ’Kom godt i gang med vin’.
UGENS BEDSTE VIN: Chateau Lamothe-Cissac, Cru Bourgeois, Haut-Medoc, Bordeaux, Frankrig, 2006. På tilbud til 59,95 kroner fra på mandag. Philipson wine (Philipsonwine.com). Et fund til prisen. Klassiske Bordeaux. Toner af blyantspids, cigarkasse og masser af solbær.
UGENS BEDSTE KØB: Le Preare Lastone, Cantina Valpolicella Negrar, Veneto, Tre liter Bag-in-Box, Italien. 119,95 kroner pr. Box. På tilbud i denne uge til 99,95 kroner. Det svarer til 25 kroner for en flaske. I alle SuperBest butikkerne. Endnu et godt tilbud på en Bag-in-Box vin. Tre liter til 100 kroner er et fund. En dejlig frisk og ukompliceret vin fra Veneto-området i det nordlige Italien. Nyd den let kølig. Har du plads kan Bag-in-Boxen være i køleskabet, og hæld så en halv liter i en karaffel en halv times tid før maden skal nydes.
TIL FISKEN: Vieux Chateau Gaubert, Graves, Bordeaux, Frankrig, 2009. 125 kroner flasken. På tilbud til 99 kroner hos A Vinstouw. Nærmeste forhandler: 9712 1416. (A-vinstouw.dk). En sjælden flot hvidvin til en fornuftig pris fra Bordeaux. Den er lavet på en blanding af Sauvignon Blanc og en anden grøn drue, Semillion. Hyldeblomst og friskhed i næsen. Nyd til den grillede fisk med salsa tilbehør. Server den ikke for kold.
Bellingham, Shiraz og Cabernet Sauvignon, Coastal Region, Sydafrika, 2009. 64,75 kroner flasken. På tilbud i denne måned til to flasker for 100 kroner. Skjold Burne Vine. Nærmeste forhandler: 4345 1422. Se Skjold-burne.dk. Sydafrika uden nogen som helst antydninger af brændt gummi, som ofte er karakteristisk for vinene fra Sydafrika. Ikke en dårlig duft, men nogle gange lidt distraherende. Men her er der tydelig og lækker frugt for pengene.
FORNUFTIG PRIS: Monte Velho, Vinho Regional Alentejano, Portugal, 2009. 59,95 kroner flasken. Portugisisk vinkælder. Nærmeste forhandler: Portugisiskvinkaelder.dk. Frisk og frugtig vin fra Alentejo provinsen i Portugal. Landet er hårdt ramt af finanskrisen, og derfor er det muligt at få god vin til en fornuftig pris i øjeblikket. Nyd den kølig på terrassen.
Krimi
Nyheder
Underholdning
Iværksætteri
Krimi
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Sport
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Iværksætteri
Nyheder
Nyheder
Krimi
Mad og drikke
Krimi
Underholdning
Nyheder
Nyheder
Film og TV
Nyheder
Krimi
Krimi
Underholdning
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Nyheder
Krimi
Iværksætteri
Nyheder
Kendte
Krimi
Krimi
Advertorial
Krimi
Underholdning
Krimi
Nyheder
Nyheder
Kendte
Krimi
Sport
Krimi
Underholdning
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Film og TV
Nyheder
Nyheder
Film og TV
Sport
Underholdning
Sundhed
Iværksætteri
Nyheder
Nyheder
Generelle nyheder
Underholdning
Krimi
Film og TV
Advertorial
Nyheder
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Advertorial
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Kendte