Den Internationale Valutafond (IMF) tegner et dystert billede af Grækenlands økonomiske fremtid i en ny rapport, som forudser en tocifret arbejdsløshed i landet i 30 år frem.
- Den græske arbejdsløshed vil være tocifret frem til midten af dette århundrede, hvilket betyde, at regeringens nuværende mål er urealistiske. Landet kan ikke forventes at nå en høj vækst og få et overskud på det nationale budget på 3,5 procent af bruttonationalproduktet, lyder det fra IMF.
Valutafonden modsiger de positive toner, som den græske premierminister, Alexis Tsipras, har anslået i meldinger om, at han ser lys for enden af tunnelen.
- Grækenland er på vej ud af sin krise, siger han.
I sin årsrapport beder IMF om, at Grækenland må få langt mere af landets enorme statsgæld slettet, da det er nødvendigt for at gøre den græske økonomi bæredygtig, hvor det bliver muligt for den græske stat at nedbringe landets gæld.
I rapporten hedder det, at der fortsat er svag udsigt til økonomisk vækst. IMF siger også, at der måske skæres mere ned i udbetalinger til græske pensionister, da betalingerne i dag er på et niveau, som den græske stat ikke har råd til.
Alexis Tsipras sagde op til weekenden, at Grækenland har stået over for en stor krise med kraft.
- Grækenland har været i EU-frontlinjen, som stod med den største migrationsbølge, som EU har set siden Anden Verdenskrig. Grækenland har været i midten af regionen med stigende sikkerhedsudfordringer. Siden jeg talte her sidste år, har Grækenland stået over for en stor krise med kraft, sagde han og tilføjede:
- I dag handler vores diskussion ikke længere om at overleve krisen. I dag kan vi fokusere på, hvordan vi på basen af politisk og økonomisk stabilitet, kan arbejde os hen med økonomisk vækst, mere effektiv og human håndtering af migranter såvel som fred og sikkerhed i vores nabolande.
/ritzau/AFP
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.