Administration 

Fejl i kommunerne: Unge arbejdsløse bliver fejlvisiteret

Der er stor forskel på ydelsen, alt efter om unge arbejdsløse erklæres uddannelsesparate eller ej. Men kommunerne laver ofte fejl, viser ny undersøgelse. (Foto: Colourbox.dk)

Stikprøvekontrol afslører store problemer med kommunernes visitering af unge arbejdsløse, og det kan koste de unge næsten halvdelen af indtægten. Fagforbundet FOA ønsker en tilbundsgående undersøgelse.

Mange unge arbejdsløse bliver fejlbehandlet i kommunerne. Dermed risikerer de unge at blive snydt for både penge, støttesamtaler og hjælp til at skrive, læse og regne.

Det viser en ny undersøgelse, som Ankestyrelsen har foretaget på baggrund af stikprøver i 12 kommuner.

I 17 procent af de 102 undersøgte sager – svarende til hver sjette sag – har kommunerne lavet fejl i visiteringen, når unge under 30 uden uddannelse søger om hjælp til at betale for mad, husleje og regninger.

Selvom Ankestyrelsen konkluderer, at kommunerne "samlet set" har fint styr på reglerne, så er både Enhedslisten og fagforbundet FOA stærkt bekymret.

- Vi har svært ved at genkende det meget positive billede. Nu er der kun tale om en lille stikprøve, men vi ser det som et alvorligt tegn på, at Ankestyrelsen bør udvide det til en undersøgelse af kommunernes indsats i fuld skala, siger Mona Striib, næstformand i FOA.

Stor forskel på ydelsen

Efter kontanthjælpsreformen trådte i kraft sidste år, kan unge arbejdsløse uden en uddannelse ikke længere få kontanthjælp. I stedet må de nøjes med uddannelseshjælp svarende til SU, hvis de erklæres uddannelsesparate.

Kan man derimod ikke starte på en uddannelse indenfor et år på grund af faglige, sociale eller helbredsmæssige problemer, skal man visiteres som aktivitetsparat og have udbetalt et aktivitetstillæg, så ydelsen svarer til fuld kontanthjælp.

I kroner og øre betyder det, at en uddannelsesparat arbejdsløs mellem 25 og 30 år må nøjes med 5.945 kroner om måneden, mens en aktivitetsparat i samme aldersgruppe har krav på 10.849 kroner om måneden.

Dermed har det rigtig stor betydning for den lediges økonomi, men også for kommunernes udgifter, om man havner i den ene eller den anden kategori.

EL: Det var aldrig gået på en almindelig arbejdsplads

Enhedslistens kommunalordfører, Finn Sørensen, ser Ankestyrelsens undersøgelse som et bevis på, at kommunerne alt for ofte lader sig styre af økonomiske incitamenter i indsatsen for de ledige.

- Det er jo et groft indgreb at tage nærmest halvdelen af pengene fra de her mennesker. Og når det så sker på et fejlagtigt grundlag, er det jo helt forfærdeligt.

- Prøv engang at tænk, hvis det var en almindelig arbejdsplads, hvor virksomheden ikke havde udbetalt korrekt løn i 17 procent af tilfældene. Det ville udløse et ramaskrig blandt de ansatte. Men når der er tale om kommunerne, så sker der ingenting, siger Finn Sørensen.

Det går galt, hvis man skrivebords-ekspederer de unge

Hos FOA er næstformand Mona Striib især bekymret over, at fejlvisiteringen oftest bunder i, at kommunerne ikke har indhentet væsentlige oplysninger om for eksempel helbred eller sociale forhold, inden de har visiteret den unge.

- Det, der kan gå galt, er, hvis man bare skrivebords-ekspederer de unge, så man ud fra en økonomisk tænkning flytter dem over i gruppen af uddannelsesparate.

- Når man i 10 ud af de 17 sager med fejl ikke har indhentet de oplysninger, der er nødvendige for at kunne foretage en visitation, så er der noget galt, siger Mona Striib.

KL: Der kan ske fejl, det kan ikke undgås

Formanden for KL's Arbejdsmarkedsudvalg, Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S), erkender, at der er plads til forbedring i kommunerne.

- Kommunerne skal jo altid gøre alt, hvad der står i vores magt, for at minimere antallet af fejl. Men især når vi har med en ny lovgivning at gøre, så kan der ske fejl, det kan ikke undgås, siger Jacob Bundsgaard.

De 102 sager i Ankestyrelsens stikprøve er fra første halvår af 2014 - lige efter kontanthjælpsreformen var trådt i kraft. Jacob Bundsgaard forventer, at kommunernes visitation er forbedret siden.

- Jo mere medarbejderne kommer ned i det her og får indarbejdet nogle rutiner, jo færre fejl vil der blive begået. Det er min forventning, siger Jacob Bundsgaard, der ikke ser noget behov for en større undersøgelse, som FOA foreslår.

- Det må FOA tage op med Ankestyrelsen. Jeg synes, at der er brug for at fokusere på at lave den bedst mulige indsats og ikke på at lave mere bureaukrati og flere undersøgelser.

Kommunerne glemmer også læse- og skrivetest

Det er ikke kun i forbindelse med visitationen, at der er problemer. Ankestyrelsens undersøgelse afslører endnu større problemer i kommunernes opfølgende arbejde med de unge arbejdsløse.

Mange unge får aldrig tilbudt en koordinerende sagsbehandler, som de har krav på, og i halvdelen af sagerne har kommunerne ikke afholdt alle lovpligtige samtaler indenfor de gældende tidsfrister.

I 7 ud af 10 sager har kommunerne heller ikke gennemført de læse-, skrive- og regnetest, der skal afklare, om den unge har behov for eksempelvis et ordblindekursus.

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro