Administration 

Far og pensionist: Riges børn arver rigdom - min søn arver afsavn

Johnny Larsen er folkepensionist og far til en dreng på ti. Det stiller sønnen nederst på stigen, hvor også bloggeren selv stod, da han var dreng. Og stadig står for den sags skyld, skriver han.

Johnny Larsen er opvokset på Nørrebro i København. Mod alle odds fik han en uddannelse som journalist i 1987 - efter 17 år som ufaglært og derfor temmelig nedslidt.

Han har skrevet en bog, sange og en opera, og lidt af manglende evne til at holde mund. Johnny været ramt af depression siden børneårene og har været selvbehandlet, indtil han blev ramt af svær sygdom i 2009.

 

Følg Johnny Larsen på Twitter

LARS LØKKE SIDDER OG RODER MED STATSKASSEN IGEN, så han kan beholde magten. Han vil bruge penge på at skaffe de rigeste nogle billigere biler og gratis mobiltelefon. Formlen er god, og det skal nok blive gennemført – ikke mindst fordi de lavest lønnede vælgere kan få en lidt billigere minibil og et burkaforbud.

Rige menneskers børn arver rigdom og fattiges børn arver afsavn. Nogle synes, at det er sådan det skal være. Der er ingen grund til at mene, at vi alle er født lige. Det behøver ikke engang se sådan ud. Fattige er så gode til at være fattige, at det vil være synd at give fattiges og riges børn lige muligheder i livet.

SOM FOLKEPENSIONIST HØRER MAN TIL I KLASSEN for fattige, uanset om den officielle grænse er afskaffet af Venstre eller ej. Har man også barn under 18, er man endnu fattigere. Når jeg mister en fyldning i en tand og ved at det kommer til at koste 1.200 kr., så venter jeg så længe som muligt, fordi det næsten er 25% af månedens indtægt. Bedøvelse og tandrensning vælges fra for at spare penge.

Min yngste er 10 år. Han går i skole og vokser. Han spiser og drikker, og han skal have tøj på kroppen. Skal jeg stramme forventningerne en smule, kan jeg måske tillade mig at mene, at der også skal være penge til lidt fritidsaktiviteter - eksempelvis at svømme, spille fodbold, håndbold eller være cykelrytter. Den slags skaber et godt fysisk og psykisk fundament for børn.

Min yngste søn har ikke været superheldig, når det kommer til det økonomiske. Hans mor og jeg kompenserer det bedste vi kan ved selv at undvære, så han får de bedste muligheder, vi kan give ham. Han lider ingen nød, men han lider nogle afsavn – og vi hører til dem, der har det mindst hårdt.

I SAMME ØJEBLIK JEG BLEV PENSIONIST, mistede jeg alle former for fradrag og tilskud. Som alvorligt syg kontanthjælpsmodtager, fik jeg et tilskud til at forsørge barnet for, fordi de fleste ved, at det koster at have et barn. På magisk vis forsvinder omkostningerne ved at have et barn, i samme øjeblik jeg blev seniorførtidspensionist, og det kom ikke igen, da jeg blev folkepensionist. Min nettoindtægt er mere end halveret, men mine udgifter er absolut ikke.

Jeg vil tro, at der er mange førtidspensionister, som har børn, og jeg formoder, at der er lidt færre folkepensionister med hjemmeboende børn under 18, men ingen af disse får altså det ekstra, som alle andre forældre gør, så de har lidt mere end deres egen sparsomme indtægt at forsørge barnet for.

Min pension er lige godt 5.000 kr., og jeg skal holde mig selv med medicin, tøj, transport, mad, licens (som jeg ikke aner hvad hedder i dag). Men jeg skal også holde mit barn med mad, tøj, kontingenter og fritidsaktiviteter. Ferie er noget, vi holder på bænken på torvet med en sodavandsis, når jeg lader pengene flyve.

NÅR MIN INDTÆGT ER SÅ LAV, skyldes det, at min samlever, som jeg aldrig har haft fællesøkonomi med, af staten er blevet pålagt at forsørge mig, i samme øjeblik jeg blev pensionist. Ved at flytte fra min yngste søn og hans mor vil min indtægt stige til det dobbelte, og jeg vil få en lang række tilskud til medicin, briller, tandbehandling og meget andet.

På grund af mit helbred er der også er rimelig sandsynlighed for at jeg vil kunne få en ældrebolig, og få klækkelige tilskud til at bo i den.

Staten forlanger, at min yngste søns mor skal forsørge mig og være eneforsørger for vores barn, men hun får ingen skattefradrag eller andet, fordi hun ikke er gift med mig. Min samlevers indtægt er i øvrigt lige nøjagtig tilstrækkelig til at holde det basale kørende, men hele tiden med underskud som en trussel, selv om hver eneste øre bliver vendt og drejet. Det vil sige, at en ”ferie” i form af en endagstur til Bordershop på Femern er utopisk. Ikke fordi vi er kandidater til at medvirke i ”Gældsfælden”, men fordi indtægten bare ikke er stor nok til at forsørge tre og kun lige stor nok til to, hvis den ene er et barn.

FAKTISK GÅR JEG UD FRA, at forsørgerpligten ikke bortfalder for pensionister, men at der bare i lovgivningen er smuttet det faktum, at pensionister altså sagtens kan have børn, og at der derfor som minimum burde være de samme fradrags- og tilskudsregler for pensionister med børn, som der er for resten af befolkningen.

Er man gift kan man få nogle fradrag, hvis man har en uarbejdsdygtig ægtefælle, noget som gør det bare lidt nemmere økonomisk at være den, der forsørger. Den mulighed findes ikke for samlevende, som kun bliver pålagt pligter, men ikke får rettigheder.

Måske kunne man bruge lidt af fælleskassens midler på de hårdest ramte i stedet for at give de rigeste lidt lommepenge til  iphones- og Ferrarier.

MIN SØN FORTJENER DE SAMME basale muligheder som de riges børn, og han bør ikke straffes, fordi jeg stod nederst på stigen, og bar de tungeste læs fra jeg var 14.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand i kørestol
Nyheder

Det største beløb nogensinde til forskning

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Hold jer hellere væk - for vi skal nok få fat i jer!

matematik
Nyheder

Ny analyse: Disse uddannelser giver den højeste løn

Forfatterne
Advertorial

Annonce

Glenn Bech åbner familiens mørkeste kapitler i ny bog

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi