Administration 

Døv sosu-assistent giver de ældre tørt på

Nogle få af de ældre borgere kan finde på at sige ’Når man ikke kan høre, så er man dum’,” fortæller 54-årige Lena Esmarch, sosu-assistent og døv, om nogle af de fordomme hun møder på sit arbejde.
(Foto: Foto: Christine Evers)

54-årige Lena Esmarch er døv. Men hun har altid begået sig i de hørendes verden på forskellige arbejdspladser som sygehjælper og sosu-assistent. Læs hvordan det har kunnet lade sig gøre.

”Træk vejret dybt!” siger sosu-assistent Lena Esmarch højt med et smil til den ældre kvindelige borger, der med museskridt bevæger sig fra badeværelset tilbage til sin kørestol foran fjernsynet i den forårsoplyste stue.

I villaen i Charlottenlund, nord for København, er den 95-årige dame lige ved at give op, men Lenas tiljublende råb, får hende til at tage de sidste fem skridt hen til stolen.

En meget almindelig hverdagsscene for en sosu-assistent. Der er bare den forskel, at Lena Esmarch er døv på det ene øre og stærkt hørehæmmet på det andet. Lena går med høreapparat og kan derfor høre få lyde og hun kommunikerer ved hjælp af mundaflæsning.

Folk glemmer ofte, at jeg er døv

”Jeg har altid kunne tale, fordi jeg har en høre-rest. Normalt taler man dårligt, når man er døv. Så folk misforstår det. De kan ikke forstå, hvor dårligt jeg hører, når jeg taler så godt. Det følges ikke ad. Derfor glemmer folk det ofte og kommer til at vende ryggen til, når de taler.”

I virkeligheden har Lena ret til en tolk 20 timer om ugen, men det har hun fravalgt, fordi hun har vurderet, at hun ikke har brug for det.

Lena har været hørehæmmet siden hun som halvandet år gammel baby fik mæslinger og det satte sig på ørenerverne. Men hun skulle blive fem-seks år før hendes forældre og børnehaven opdagede, at hun ikke kunne høre:

”Jeg kom ikke, når der blev kaldt ude på legepladsen, eller når far råbte ud af vinduet til min storebror og jeg: ’Kom op, vi skal spise’. De troede jo, at jeg var uartig, indtil de fandt ud af, at jeg havde dårlig hørelse. Så kom jeg i gang med høreapparat og det hele, og jeg kom på specialskole for hørehæmmede. Der gik jeg til 10. klasse”

Et langt arbejdsliv i de hørendes verden

Efter 10. klasse tog Lena uddannelsen som sygehjælper, og efterfølgende har hun uddannet sig til sosu-assistent.

Lena har arbejdet nogle år som sygehjælper på et plejehjem for døve, men ellers har hun kun arbejdet som sygehjælper og sosu-assistent på hørende arbejdspladser. I dag har hun været fire år i hjemmeplejens aftenvagt i Gentofte Kommune.

”Jeg synes ikke, at døve skal lukke sig inde i den lille døveverden. Alle kender alle. Det er spændende at møde nye mennesker og interessere sig for hinandens kulturer,” siger hun.

Fordommene eksisterer derude

Gennem sit 54 år lange liv har Lena stødt på mange fordomme om hendes hørehandicap.

Hun har blandt andet fået afslag på en jobansøgning som sosu-assistent med den begrundelse, at det ville være for farligt at have hende ansat. På trods af, at afdelingen havde mange døve patienter, og at hun var blevet opfordret til at søge stillingen af personalet, eftersom Lena tidligere havde været ansat der i en del år som sygehjælper.

De seneste oplevelser stammer fra hendes nuværende arbejde i hjemmeplejen, hvor der er nogle ældre borgere, der godt kan være lidt hårde i tonen over for hende:

”Nogle få af dem kan finde på at sige ’Når man ikke kan høre, så er man dum’. Og de bagtaler mig også lidt til nogle af mine kolleger: ’Hvorfor skal vi have en, der ikke kan høre?’ kan de finde på at spørge.”

Lærer spillereglerne fra sig

Lena er blevet god til at forklare de ældre borgere, at de godt kan spare på energien. Hun kan alligevel ikke høre dem, når de råber til hende fra stuen, mens hun er i køkkenet.

Den kvindelige borger som Lena er på besøg hos i dag, er fuldstændigt indforstået med Lenas hørehandicap.

”Jeg tænker overhovedet ikke over, at Lena ikke hører så godt. Hun er sådan en skøn og dygtig kvinde,” roser den 95-årige borger.

Men de har haft deres ture. Når den ældre kvinde er blevet utålmodig, fordi Lena ikke har hørt, hvad hun har sagt. Men hun undskylder lige så snart Lena forklarer, at hun taler for hurtigt og ned i gulvet, så Lena ikke kan aflæse hendes mund.

”Undskyld, undskyld,” lyder det så straks fra damen og den dårlige stemning er afblæst med det samme.

Savner det sociale

Lena blev for to år siden fuldstændigt døv på det venstre øre. Hun vågnede op en morgen efter en nat med to tinnitus anfald og pludselig var den hørerest hun altid havde haft på det øre pist væk.

Lena valgte at få indopereret en CI (Cochlear Implant, red.) på det døve øre, men efter et års tid gik det ned ad bakke og den lyd hun havde opnået at kunne høre, var igen forsvundet som dug for solen.

Efter hendes CI er mislykkedes har hun trukket sig tilbage fra det sociale liv på arbejdet.

”Jeg får ikke noget ud af vores sociale spisepauser mere. Der trækker jeg mig og sætter mig for mig selv foran computeren. Men jeg er ked af, at jeg ikke har det sociale længere.”

”Jeg har lært at kende mine begrænsninger

Selvom man kunne frygte, at Lena ikke kan overskue at deltage i arbejdspladsens sociale aktiviteter, hvad enten det er julefrokosten eller skovturen, så er hun der hver gang.

Men Lena er også den første der går hjem, når stemningen og dermed lydniveauet bliver for højt.

Gennem årene har hun erfaret en helt central ting: At gå hjem mens legen er god.

”Før i tiden kunne jeg ikke sige fra. Jeg blev hængende bare for at vise, at jeg også var festlig og ikke var mærkelig,” fortæller Lena og fortsætter:

”Jeg er blevet bedre til at sige til mig selv, hvis jeg ikke kan mere. Jeg sørger for at gå hjem, mens jeg stadig er glad og har nogle gode minder fra festen. Det var hårdt, da jeg var ung, men jeg synes også, at det er hårdt i dag. Forskellen er, at jeg er blevet bedre til at erkende de begrænsninger jeg har, på grund af mit hørehandicap.”

”På glædeligt gensyn”

Tilbage på Charlottenlund-villavejen er Lena og borgeren på 95 år ved at tage afsked for denne gang.

Lena stiller sig vanligt direkte over for den ældre borger, så de har fuld øjenkontakt og så hun har udsyn til hendes mund. Lena, som er meget høj, bøjer sig lidt og tager blidt fast i den anden kvindes arme og siger: ”Hvad er det så vi plejer at sige til hinanden?”.

”På glædeligt gensyn,” griner den ældre dame hvortil Lena svarer: ”Lige præcis!” og giver hende et kram.

Fakta om døve og CI-implantat

Døve er forskellige. Nogle har en hørerest, som de kan bruge på arbejdet i omgivelser uden baggrundsstøj og til simpel dialog, andre bruger udelukkende tolk.

 

Døve har ret til betalt tolk på arbejdspladserne i op til 20 timer om ugen og det er de døve selv, der afgør tolkebehovet.

 

Cochlear Implant (CI) er et avanceret høreapparat som døve og hørehæmmede, der ikke har udbytte af et almindeligt høreapparat, kan få indopereret i øret.

Kilde: Danske Døves Landsforbund (deaf.dk)

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel