Har du en støvsuger med mærket Electrolux Pure F9 eller AEG FX9, bør du tjekke serienummeret, inden du fortsætter med at bruge den.
Støvsugere med bestemte serienumre tilbagekaldes nu, da der er risiko for, at de bryder i brand. Det oplyser Sikkerhedsstyrelsen.
Tilbagekaldelsen skyldes en fejl i en komponent i de ledningsfrie støvsugere, der kan forårsage overophedning og dermed resultere i, at støvsugeren bryder i brand.
Forbrugere, der ejer en støvsuger med et serienummer omfattet af tilbagekaldelsen, bør straks stoppe med at bruge den og fjerne ladestationens stik fra strømkilde.
Forbrugere kan kontakte Electrolux kundeservice for information om returnering.
Der er solgt 794 støvsugere af de omfattede modeller i Danmark.
Se listen med de pågældende serienumre her.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.